POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-185-1-GK/04/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.02.2005, sygn. PP/443-185-1-GK/04/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, 926 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki, w zakresie podatku od towarów i usług, przedstawione w piśmie z dnia 14 grudnia 2004 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14 grudnia 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 17 grudzień 2004r.), uszczegółowionym pismem z dnia 20 stycznia 2005 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka świadczy usługi dostępu do sieci internetowej, w tym dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Ze względu na dużą ilość odbiorców indywidualnych faktury dotyczące świadczonych usług są wystawiane tylko na życzenie odbiorców. Dnia 6 grudnia 2004 r. osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej zwróciła się do Spółki o wystawienie faktury dokumentującej świadczenie usług za cały poprzedni rok. Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości wystawienia faktury VAT dokumentującej świadczenie usług za cały poprzedni rok.

Podatnik zajął stanowisko, iż jest uprawniony do wystawienia faktury za cały poprzedni rok.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, co następuje:

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą", podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem m.in. ust.4. Zgodnie z art. 106 ust. 4 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury. Z przytoczonych przepisów wynika, iż podatnicy podatku od towarów i usług mają obowiązek wystawić fakturę VAT na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej jedynie na jej żądanie.

Ustawodawca w art. 106 ust. 8 ustawy zawarł upoważnienie dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych m.in. do określenia w drodze rozporządzenia szczegółowych zasad wystawiania faktur, danych, które powinny zawierać, sposobu i okresu ich przechowywania. Minister Finansów określił te warunki w rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) - zwanym dalej "rozporządzeniem). Zgodnie z § 16 ust. 1 rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Zatem w przypadku gdy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej zgłosi żądanie wystawienia faktury przed wykonaniem usługi, lub bezpośrednio po jej wykonaniu, Spółka będzie zobowiązana do wystawienia takiej faktury. Natomiast w przypadku gdy usługobiorca zgłosi żądanie wystawienia faktury po upływie roku podatkowego, Spółka będzie mogła wystawić taką fakturę. Fakt wystawienia jednej faktury dokumentującej świadczenie usług przez okres 12 - tu miesięcy nie spowoduje negatywnych skutków podatkowych u wystawiającego fakturę, o ile:

  1. Faktura będzie zawierała wszystkie elementy wymagane przepisami rozporządzenia w tym wartość i daty sprzedaży odrębnie dla każdego okresu - miesiąca, za który w ciągu roku wystąpił obowiązek podatkowy.
  2. W swojej ewidencji Spółka będzie posiadała dane, które umożliwią jednoznaczną identyfikację poszczególnych pozycji faktury dla danego kontrahenta z ewidencją sprzedaży za poszczególne m-ce w celu udowodnienia, że podatek należny wynikający ze zbiorczej faktury został odprowadzony w okresie, gdy w związku z wykonaniem czynności opodatkowanych powstał obowiązek podatkowy.

Takie udokumentowanie pozwoli uznać, że sama faktura wystawiona po roku czasu nie powoduje obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 108 ustawy. Wystawienie takiej faktury nie zmieni momentu powstania obowiązku podatkowego, który w omawianym przypadku powstanie na zasadach ogólnych w okresach wcześniejszych.

Reasumując, w przypadku gdy odbiorca zażąda wystawienia faktury w każdym miesiącu, Spółka będzie zobowiązana do wystawienia faktur nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi, natomiast gdy usługobiorca zgłosi żądanie wystawienia faktury po upływie dłuższego okresu, np. jak sugeruje Spółka - potwierdzającą świadczenie usług przez okres dwunastu miesięcy, Spółka nie będzie zobligowana do wystawienia faktury, lecz będzie mogła wystawić taką fakturę, co nie spowoduje negatywnych skutków podatkowych w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług. Jednakże tut. organ podatkowy podkreśla, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie będzie miał § 14 ust. 3 rozporządzenia, zgodnie z którym w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.

Opolski Urząd Skarbowy