Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.), i art. 27 ust... - Interpretacja - II US ?II-443/ 83 / 2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.11.2005, sygn. II US ?II-443/ 83 / 2005, Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.), i art. 27 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu pisma Podatnika z datą wpływu do tut. Urzędu Skarbowego 21.10.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 8.11.2005 r. (data wpływu 8.11.2005 r) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w ww. piśmie za prawidłowe.

Interpretacja niniejsza dotyczy następującego stanu faktycznego, wskazanego przez Wnioskodawcę w piśmie z dnia 21.10.2005 r..W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik świadczy usługi, jako podwykonawca w zakresie usług remontowo budowlanych na terenie Szwecji. Podatnik jako podwykonawca usług budowlanych wystawia rachunki polskiej firmie która jest głównym wykonawcą tychże usług budowlanych w Szwecji. Wnioskodawca rozlicza się z podatku dochodowego na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Podatnik pyta czy w momencie przekroczenia obrotu zgodnie z art. 113 pkt 9 ustawy VAT przy sprzedaży tych usług ma obowiązek zarejestrowania się i wystawiania faktur w kraju jako czynny podatnik VAT.Podatnik reprezentuje opinię że, gdy wystawia rachunki podatnikowi polskiemu, to mimo że świadczy usługi w Szwecji nie ma do niego zastosowania art. 27 ust 1 ustawy o podatku VAT.

Tut. organ podatkowy dokonując oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska stwierdza co następuje: Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr.54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dla prawidłowego określenia miejsca powstania obowiązku podatkowego tj. określenia kraju, w którym należy rozliczyć podatek od towarów i usług z tytułu wykonanej usługi, istotne znaczenie ma miejsce świadczenia usług w rozumieniu cytowanej ustawy o PTU. Miejsce świadczenia w przypadku świadczenia usług określone zostało w art. 27 ust. 1 ustawy o PTU jako miejsce, gdzie świadczący usługi posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi miejsce, gdzie świadczący usługi posiada stałe miejsce prowadzenia działalności, w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności miejsce stałego zamieszkania . Od zasady powyższej wprowadzone zostały pewne odstępstwa, których kryterium wyodrębnienia są m. in. rodzaj świadczonych usług i miejsca faktycznego ich świadczenia.Stosownie do zapisu art. 27 ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym także świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Z ww. przepisów wynika iż miejscem świadczenia przez podatnika usług remontowo budowlanych jest miejsce położenia nieruchomości, których dotyczy (w tym przypadku terytorium Szwecji).

Obrót zrealizowany przez podatnika z tytułu świadczenia ww. usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju, a w związku z czym nie wlicza się go do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust.1 ustawy o PTU. Reasumując, jeśli Wnioskodawca będzie wykonywał wyłącznie usługi remontowo budowlane na terenie Szwecji, nie będzie On miał obowiązku zarejestrowania się w kraju dla potrzeb podatku od towarów i usług.Zatem stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie dotyczące obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług prac budowlanych na terenie Szwecji jest prawidłowe.

Jednocześnie informuje się, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika w piśmie z dnia 21.10.2005 r. i dnia 8.11.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w dniu wpływu wniosku do tut. organu podatkowego i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę. Należy również podkreślić, iż organ podatkowy wydając niniejszą interpretację nie jest zobowiązany ani uprawniony do badania czy przedstawione we wniosku zdarzenia są zgodne ze stanem faktycznym. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie