P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1437/ZI/443/382A/KO/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.11.2005, sygn. 1437/ZI/443/382A/KO/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 11 października w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług za nieprawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek:

Zgodnie z art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zatem, z powołanego przepisu wynika, że przy likwidacji działalności opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy - w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Natomiast, przez towary zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W ramach omawianego przepisu art. 14 ust. 1, ustawodawca różnicuje towary na towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Wynika z tego, że towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy podzielono na takie, które zostały wytworzone przez podatnika oraz takie, które zostały przez niego nabyte. W obydwu tych grupach mogą zatem mieścić się towary, które stanowią tzw. środki obrotowe oraz towary, które zaliczone zostały przez podatnika do jego środków trwałych.

Jak wynika z powołanej definicji "towaru", za towar uznaje się również budynki i budowle lub ich części. Zatem, posiadany przez Pana budynek, będący środkiem trwałym, jest towarem, który należy ująć w spisie z natury, do którego sporządzenia obowiązany był Pan na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o VAT.

Ponadto, w uzasadnienie swojego stanowiska wskazuje Pan iż wymieniony budynek mieszkalno biurowy był użytkowany przez okres dłuższy niż 10 lat, zatem jest towarem używanym.

W ocenie Naczelnika tutejszego urzędu, pogląd przedstawiony przez Pana jest niezgodny z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 budynki i budowle lub ich części uznaje się za towary używane jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowlę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Jak wynika ze stanu faktycznego wniosku korzystał Pan w trakcie budowy przedmiotowego budynku z odliczeń podatku naliczanego, zatem nie został spełniony warunek określony w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 2 mimo, iż od końca roku, w którym zakończono budowę minęło 10 lat.

Reasumując, w momencie likwidacji działalności gospodarczej budynek będący środkiem trwałym, przy budowie którego korzystał Pan z odliczeń podatku naliczonego winien być:

1. objęty spisem z natury sporządzonym zgodnie z art. 14 ust. 5 pkt 1 w terminie czternastu dni, licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu

2. opodatkowany podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek