Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka z siedzibą w Niemczech prowadzi działalność gospodarczą w Polsce poprzez Oddział, który został z... - Interpretacja - ZP/443-662/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.02.2005, sygn. ZP/443-662/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka z siedzibą w Niemczech prowadzi działalność gospodarczą w Polsce poprzez Oddział, który został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) jako Spółka z o.o. Oddział w Polsce. Ponieważ przedsiębiorca zagraniczny wykonuje w Polsce, poprzez ten Oddział także czynności opodatkowane VAT, Oddział ten uzyskał numer NIP w Polsce i złożył zgłoszenie rejestracyjne dla VAT na podstawie art. 9 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U z 1993 r. Nr 11 poz 50 z późn. zm.). W potwierdzeniu zgłoszenia rejestracyjnego Urząd Skarbowy wskazał nazwę przedsiębiorstwa wraz z określeniem Oddział w Polsce.

W związku z prowadzoną w Polsce działalnością gospodarczą, Oddział nabywa od polskich dostawców towary i usługi. Niektórzy kontrahenci Podatnika w roku 2003 i w pierwszych miesiącach 2004 r. wystawili faktury VAT, w których jako odbiorca jest wskazana niemiecka spółka macierzysta.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwraca się z zapytaniami:

1) czy w przypadku gdy, faktura zawiera nazwę niezgodną z nazwą potwierdzenia zgłoszenia dla celów VAT, przysługuje zarejestrowanemu podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT na podstawie tej faktury ?

2) czy konieczne jest w takiej sytuacji wystawienie noty korygującej na podstawie § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 971 ) ?

Wnioskująca stoi na stanowisku, iż przedsiębiorcę zagranicznego i utworzony przez niego oddział należy traktować jako jednego i tego samego podatnika VAT w Polsce. Zdaniem Podatnika, podanie niezupełnej informacji o odbiorcy faktury nie powinno stanowić przeszkody do odliczenia VAT. W związku z tym, należy wystawić noty korygujące do przedmiotowych faktur, w których zostanie sprostowany błąd w nazwie odbiorcy. Faktury, do których zostanie wystawiona nota, stanowić będą dokument uprawniający do odliczenia podatku VAT.

Ponieważ przedmiotowe faktury Wnioskująca otrzymała w 2003 i w pierwszych miesiącach 2004 r., wnosi o dokonanie interpretacji na podstawie stanu prawnego obowiązującego w roku 2003 oraz stanu prawnego wg ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm. ).

Wypowiadając się w kwestii przedstawionej powyżej, stwierdza się co następuje:

W stanie prawnym obowiązującym do 30.04.05 r. powyższe kwestie regulował § 43 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27 poz. 268 ze zm.), stanowiący, iż nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 35 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Od dnia 1 maja 2004r. obowiązuje § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 971 ), stanowiący, że nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 12 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

W związku z powyższym, porównując regulacje poprzednie i obecne regulacje należy stwierdzić, iż są one analogiczne.

Jednocześnie podkreślić należy, iż notą korygującą można skorygować jedynie błędy formalne faktury, których brak i tak nie pozbawia Podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dotkniętej taką wadą. Zatem zadaniem tutejszego organu podatkowego, w przypadku wykazania na fakturze niepełnej nazwy Podatnika jako odbiorcy, zachowane zostanie prawo do odliczenia podatku naliczonego, z niej wynikającego.

W związku z powyższym, opierając się na wyżej przytoczonych regulacjach należy stwierdzić, że kwestia konieczności wystawiania not korygujących faktury dotkniętej brakiem formalnym rozstrzygnięta jest podobnie. Zakładając racjonalność prawodawcy, mając na uwadze fakt użycia wyrażenia "może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą" stwierdzić należy iż wystawienie noty korygującej jest uprawnieniem a nie obowiązkiem Podatnika.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu