Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku działając na podstawie art. 14a ust. 1, 3 i 4, art. 216 ust. 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j... - Interpretacja - US.II-PP-443/27/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2005, sygn. US.II-PP-443/27/2005, Urząd Skarbowy w Nisku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku działając na podstawie art. 14a ust. 1, 3 i 4, art. 216 ust. 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 5 ust. 1, art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.10.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko Jednostki za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Jednostka od 2003 r. prowadzi działalność polegającą na podejmowaniu inicjatyw sportowych na rzecz dzieci i młodzieży z terenu Gminy J. Działalność ta nie ma charakteru działalności gospodarczej. Wszystkie działania podejmowane przez Jednostkę wykonywane są przez wolontariuszy a ich celem jest zapewnienie konstruktywnego spędzania wolnego czasu dzieciom i młodzieży. W okresie od 01.06.2005 r. do 31.03.2006 r. Jednostka realizuje projekt pod nazwą "Odkryte źródło sportu - program aktywizacji sportowej młodzieży gminy". Wydatki na realizację tego projektu finansowane są ze środków Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w Warszawie programu Równać Szanse 2005. Otrzymane z fundacji środki przeznaczone zostaną m.in. na zakup aparatu cyfrowego, wyjazd studyjny, realizację młodzieżowych inicjatyw sportowych, fundusz nagród, koszty związane z wydawaniem gazetki w tym zakup dyktafonu, wywołanie zdjęć na wystawę oraz materiały biurowe. Pytanie dotyczy możliwości odliczenia bądź zwrotu podatku od towarów i usług z tytułu inwestycji związanych z realizacją projektu pod nazwą "Odkryte źródło sportu - program aktywizacji sportowej młodzieży gminy". Zawarte we wniosku stanowisko Jednostki wskazuje, iż odliczenie podatku naliczonego bądź uzyskanie zwrotu podatku od towarów i usług w przypadku opisanej wyżej inwestycji nie będzie możliwe.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz mając na uwadze obowiązujący stan prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku informuje:

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków o których mowa w art. 86 ust. 20 tej ustawy. Z dyrektywy powyższego przepisu wynika więc jednoznacznie, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie zarejestrowanemu podatnikowi podatku od towarów i usług. Biorąc pod uwagę, że Jednostka nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony bądź zwrot różnicy podatku. Sytuacja nie zmieni się również w przypadku, gdyby Jednostka dokonała rejestracji w podatku od towarów i usług. Art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi bowiem, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi, przy nabyciu których naliczony został ten podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest więc istnienie związku tegoż podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Natomiast czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług stosownie do art. 5 ust. 1 ww. ustawy są:

    1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
    2. eksport towarów,
    3. import towarów,
    4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
    5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Właśnie do realizacji tych czynności mają być wykorzystywane towary i usługi, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Wskazana zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi. W związku z tym, że Jednostka nie wykonuje czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie będzie przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Nisku