Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 50 ze zm.) oraz art... - Interpretacja - US.PPE/443-29/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.12.2005, sygn. US.PPE/443-29/2005, Urząd Skarbowy w Leżajsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 50 ze zm.) oraz art. 86 ust. 1, ust. 3, ust. 4 i ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.10.2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu Skarbowego 18.10.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 10.11.2005 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu Skarbowego 17.11.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy w jego indywidualnej sprawie za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 18.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku wpłynął wniosek Strony uzupełniony pismem z dnia 10.11.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca posiada samochód wykorzystywany w działalności gospodarczej o dopuszczalnej masie całkowitej 1600 kg. Podatnik posiada zaświadczenie Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów stwierdzające warunki techniczne uprawniające do odliczenia podatku VAT. Zaświadczenie zostało przekazane do Urzędu Skarbowego w Leżajsku w obowiązującym terminie. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa do samochodu o masie całkowitej do 3,5 tony, w przypadku braku adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym potwierdzonym zaświadczeniem. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w przedmiotowej sytuacji ma prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie paliwa.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku udziela następującej interpretacji.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżonej kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ze znowelizowanego na podstawie ustawy z dnia 21.04.2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) i obowiązującego od 22.08.2005 r., przepisu art. 86 ust. 3 ustawy wynika, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca ? nie więcej jednak niż 6.000 zł. Podatek naliczony przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie nie przekraczający 3,5 tony nie podlega odliczeniu. Brak możliwości odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa odnosi się do paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów i pojazdów wymienionych w przytoczonym powyżej art. 86 ust. 3 ustawy. Przepis ten nie dotyczy jednak wszystkich pojazdów o takiej właśnie dopuszczalnej masie całkowitej. Zakres przedmiotowy samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, które objęte są regulacją art. 86 ust. 3 znowelizowanej ustawy, jest określony przez ust. 4 tego artykułu. Przepis art. 86 ust. 4 ww. ustawy jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości wskazuje, że przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy, a zatem nie obejmuje pewnych kategorii pojazdów. Tym samym zakaz odliczenia podatku od paliwa nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów, których ten przepis nie dotyczy. Oznacza to zatem, że podatnikowi będzie przysługiwało odliczenie podatku od paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy według ogólnych zasad. Spełnienie wymagań dla pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt. 1-4, stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów. Dokumentami potwierdzającymi spełnienie tych wymagań są :

  • zaświadczenie wydane przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów oraz
  • dowód rejestracyjny pojazdu zawierający właściwą adnotację o spełnieniu wymagań (art. 86 ust. 5 przedmiotowej ustawy).

Brak zatem właściwej adnotacji o spełnieniu wymagań w dowodzie rejestracyjnym wyklucza możliwość skorzystania z odliczenia podatku od paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 ww. ustawy. Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku orzekł jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 17.10.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 10.11.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w dniu wpływu wniosku do tutejszego Urzędu Skarbowego. Zmiana jakiegokolwiek z elementów stanu faktycznego, jak również zmiana stanu prawnego może mieć wpływ na zakres uprawnień i obowiązków Podatnika. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast wiąże organ podatkowy do czasu jej zmiany lub uchylenia. Dodatkowo należy podkreślić, że organ podatkowy wydając powyższą interpretację nie jest zobowiązany ani uprawniony do badania czy przedstawione we wniosku zdarzenia i informacje są zgodne ze stanem faktycznym.

Urząd Skarbowy w Leżajsku