Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-129/05/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.01.2005, sygn. PI/005-129/05/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Podatnik jeździ w korporacji taksówkowej, która ma podpisaną umowę z firmą na świadczenie usług taksówkowych. Korporacja rozlicza się z firmą raz w miesiącu wystawiając fakturę VAT na podstawie rachunków bezgotówkowych (potwierdzenia realizacji kursu), które wystawia kierowca taksówki po realizacji kursu.

Ocena prawna stanu faktycznego

Podatnicy, zgodnie z art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust.10 i art.120 ust.16.

Z zastrzeżonego ust.4 wynika, że podatnicy nie mają obowiązku wystawienia faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób są obowiązani do wystawienia faktury.

Natomiast, art. 111 ust.1 w/w ustawy stanowi, iż podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Kierowca taksówki wykonując usługi na rzecz podmiotów gospodarczych nie ma obowiązku ewidencjonowania tych usług na kasie rejestrującej .

Jednakże stosownie do zapisu §14 ust.3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971 ze zm.) w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.

Zgodnie z § 23 pkt. 5 rozporządzenia w/w za fakturę uznaje się również rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wystawione przez podatników nieobowiązanych do wystawienia faktur według zasad określonych w §11.§12, §14 -20, §22-25 i §27.

A zatem każda sprzedaż dokonywana przez podatnika winna być udokumentowana zgodnie z w/cyt. przepisami.

W przypadkach świadczenia usług na rzecz korporacji, podatnik obowiązany jest taką sprzedaż udokumentować fakturami oraz prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust.3 ustawy o VAT.

Izba Skarbowa w Gdańsku