P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1437/US37/ZI/29/KO/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.01.2005, sygn. 1437/US37/ZI/29/KO/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego złożonym w dniu 11 stycznia 2005r., uzupełnionym w dniu 24 stycznia 2005r. za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego sprawy przedstawionego we wniosku wynika, iż Spółka działa jako firma posiadająca licencję brokerską, która świadczy usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami na rzecz Agencji ubezpieczeniowej. Jak wynika z § 1 dołączonej do wniosku umowy o świadczenie usług pomocniczych z działalnością ubezpieczeniową wynika, że czynności wykonywane w ramach działalności Spółki polegają na:

  • wykonywaniu czynności pomocniczych przy informowaniu klientów o produktach ubezpieczeniowych oferowanych przez Zlecającego - wyłącznie w przypadkach, jeśli spełniają one zastrzeżone przez klientów Świadczącego wymagania co do zakresu ochrony ubezpieczeniowej,
  • wykonywaniu czynności pomocniczych przy doprowadzeniu, w przypadku spełnienia warunków, o których mowa w pkt. 1, do zawierania przez klientów Świadczącego umów ubezpieczenia z zakładem ubezpieczeń reprezentowanych przez Zlecającego, których przedmiotem są usługi ubezpieczeniowe oferowane przez Zlecającego w imieniu zakładu ubezpieczeń,
  • wykonywaniu czynności pomocniczych przy prowadzeniu kontroli i bieżącego monitoringu płatności składek ubezpieczeniowych, których płatność wynika ze współpracy pomiędzy GMP, dealerami i Zlecającym.

Ponadto z w/w umowy wynika, iż usługi Świadczącego wykonywane na podstawie zawartej umowy mają charakter usług pomocniczych w stosunku do czynności agencyjnych, wykonywanych wyłącznie samodzielnie przez Zlecającego.
Urząd Statystyczny w Łodzi wyraził opinię, iż usługi wykonywane przez Spółkę mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.20.10-00.00 - "Usługi związane z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno - rentowymi".

Na tle przedstawionego stanu faktycznego sprawy Spółka formułuje stanowisko, iż usługi świadczone przez X są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/ opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 43 ust. 1 powołanej ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 powołanego załącznika zostały wymienione usługi w zakresie pośrednictwa finansowego, sklasyfikowane Sekcja J ex (65-67), z wyłączeniami. Usługi sklasyfikowane w dziale PKWiU 67 jako usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym dotyczą szerokiego kręgu usług pośrednio lub bezpośrednio związanych z usługami finansowymi i co do zasady podlegają zgodnie z w/w przepisami zwolnieniu od podatku od towarów i usług.Do wyłączeń wymienionych w punkcie 4 należą usługi doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, 00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczonej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż usługi pomocnicze w zakresie ubezpieczeń świadczone przez Spółkę na rzecz agenta ubezpieczeniowego, sklasyfikowane przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych pod symbolem PKWiU 67.20.10-00.00, jako nie objęte wyłączeniem określonym w załączniku nr 4 korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanawia jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek