W dniu 21.02.2005r. (uzupełnienie dnia 01.03.2005r.) wpłynął do tutejszego organu podatkowego pisemny wniosek Podatnika o interpretację zakresu i spo... - Interpretacja - PP/443-5/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.03.2005, sygn. PP/443-5/2005, Urząd Skarbowy w Śremie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 21.02.2005r. (uzupełnienie dnia 01.03.2005r.) wpłynął do tutejszego organu podatkowego pisemny wniosek Podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca pyta : czy zgodnie z art.146 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) można sprzedawać towar wraz z montażem dla klienta z 7% VAT-em, gdy klient zamawia wykonanie usługi wraz z towarem oraz czy wynajęta firma jako podwykonawca, wykonując usługę montażu dachu na obiektach budownictwa mieszkaniowego, może opodatkować ją stawką VAT 7% ?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi hurtownię artykułów budowlanych (m.in. pokrycia dachowe). Ponadto w zakresie działalności ma zgłoszony montaż pokryć dachowych. Klient zamawia wykonanie w/w usługi w budownictwie mieszkaniowym wraz z towarem. Z uwagi na brak własnej ekipy monterskiej usługę montażu pokryć dachowych ma wykonać wynajęta inna firma (podwykonawca), wystawiając fakturę VAT na firmę Podatnika.

Według wnioskodawcy przy sprzedaży usługi w zakresie robót budowlano-montażowych z użyciem własnych materiałów w obiektach budownictwa mieszkaniowego, wykonanej zarówno przez Podatnika jak i podwykonawcę, można stosować stawkę 7%, gdyż głównym celem jest usługa a nie sprzedaż towaru.

Po analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Śremie postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 w/w ustawy).Przez świadczenie usługi rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 w/w ustawy).Jeżeli umowa dotyczy tylko dostawy (sprzedaży artykułów budowlanych) to podlega zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy opodatkowaniu w wysokości 22%.

Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy do 31 grudnia 2007r stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy).Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:111 - budynki mieszkalne jednorodzinne 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto stawkę 7% podatku stosuje się od 15 lutego 2005r. również do usług (poz. 20 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz.970 ze zm.) polegających na budowie, remontach i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130), takich jak:

1) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,

2) budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Przy takim unormowaniu dostaw materiałów budowlanych, obiektów budownictwa mieszkaniowego i usług budowlanych, opodatkowanie usługi świadczonej przez Panią, jako całości (wraz z materiałami wykorzystanymi do wykonania tej usługi) uwarunkowane jest przedmiotem umowy zawartej z inwestorem oraz klasyfikacją obiektu, na którym usługi są wykonywane.

W przedstawionym stanie faktycznym działalność gospodarcza prowadzona przez Podatnika polega m.in. na wykonywaniu usług w zakresie robót budowlano - montażowych i jednocześnie przedmiotem umowy jest wykonywanie prac remontowo-budowlanych wraz z towarem w obiektach budownictwa mieszkaniowego. A zatem w opinii tut. organu podatkowego, nie ma podstaw do wyłączenia z robót budowlano - montażowych wartości materiałów i pozostawienia w tych usługach wyłącznie robocizny. W przypadku, gdy z punktu widzenia nabywcy świadczeniem głównym jest wykonanie usługi, a obrotem dla wykonawcy tych usług jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robociznę, transport, narzędzia) możliwe jest wkalkulowanie kosztu materiałów w wartość usługi jako całości, a tym samym zastosowanie stawki podatkowej do całości tej usługi w wysokości 7%.

Jednocześnie tut. Organ wyjaśnia, iż w przypadku wykonania usługi montażu dachu przez podwykonawcę opodatkowanie powinno nastąpić w/g stawki przewidzianej dla wykonania usługi ze względu na obiekt, w którym roboty mają miejsce.W związku z powyższym podwykonawca, wykonując usługi budowlano-montażowe w obiektach budownictwa mieszkaniowego, może zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia. Interpretacja ta jest wiążąca do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Urząd Skarbowy w Śremie