Zgodnie z art. 5 ust. 1 z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towar... - Interpretacja - PP-443/17/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.07.2005, sygn. PP-443/17/2005, Urząd Skarbowy w Dzierżoniowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie towarów ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy jako rzeczy ruchome, a także wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, oraz grunty.

Z kolei przez dostawę towarów rozumieć należy - zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel rozumie się wszystkie czynności, w których nabywca nabywa prawo do swobodnego dysponowania dobrami majątkowymi jak właściciel niezależnie od momentu przeniesienia samego prawa własności w rozumieniu Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu "przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związanie z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części".

W świetle powyższego przepisu, czynność przekazania budynków mieszkalnych gminie, w zamian za umorzenie udziałów, jest dostawą towarów.

Zgodnie z art. 106 cytowanej ustawy "podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do czynności przekazania gminie budynków mieszkalnych, należy zastosować zwolnienie z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ przekazane budynki spełniają definicję towarów używanych zawartą w ust. 2 wymienionego artykułu.

W związku z powyższym, ww. czynność powinna być udokumentowana fakturą VAT, bez względu na fakt przekazania budynków aktem notarialnym. Na fakturze w pozycji "stawka podatku VAT" należy wpisać zw. i podać podstawę prawną zastosowania zwolnienia, czyli art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie należy nadmienić, że przedmiotem oceny tutejszego urzędu nie było badanie zgodności omawianej transakcji z Kodeksem spółek handlowych.

Urząd Skarbowy w Dzierżoniowie