Postanowienie - Interpretacja - 1434/PV/443-173/05/ABS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. 1434/PV/443-173/05/ABS, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 22.09.2005r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług doradztwa i konsultacji inżynierskich świadczonych na rzecz spółki mającej siedzibę w Austrii

- stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 22.09.2005r. (data wpływu do Urzędu 05.10.2005r.) Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego z zakresu podatku od towarów i usług wynika, że na podstawie umowy zawartej z firmą prawa austriackiego, zajmującą się produkcją i dystrybucją specjalistycznych urządzeń dla przemysłu papierniczego i drukarskiego świadczy Pan usługi doradztwa i konsultacji inżynierskich na terytorium Polski. Firma austriacka samodzielnie organizuje i prowadzi sprzedaż i dystrybucję wyżej wymienionych urządzeń, natomiast Pan należy do grupy inżynierów ? konsultantów świadczących usługi doradcze na rzecz tej spółki, działających w wielu krajach europejskich na tej samej zasadzie. Zadaniem Pana jako inżyniera ? konsultanta jest ocena techniczna potrzeb klienta, doradztwo techniczne w zakresie doboru odpowiednich produktów oraz bieżące konsultacje techniczne dla użytkowników urządzeń.

Zdaniem podatnika świadczone przez Niego usługi doradztwa i konsultacji inżynierskich wykonywane na rzecz kontrahenta z Austrii, sklasyfikowane według PKWiU w grupowaniu 74.20.31 ? tj. usługi doradztwa i konsultacji inżynierskich, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT gdyż są świadczone na rzecz podatnika mającego siedzibę na terytorium Wspólnoty a zatem miejscem ich świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Stosownie do art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi ? miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności ? miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Jednakże w myśl postanowień zawartych w art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, w przypadku m.in. usług architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) świadczonych na rzecz: 1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę ? miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zatem, zgodnie z powyższym uregulowaniem, umowy zawarte przez Pana z kontrahentem mającym siedzibę na terytorium Wspólnoty ? tj. w Austrii, której przedmiotem jest doradztwo i konsultacja inżynierska, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, podlegają natomiast opodatkowaniu na terytorium państwa, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę ? tj. na terytorium Austrii.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga