P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP1-443/69/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.07.2005, sygn. PP1-443/69/05, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 13.04.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 19.04.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 08.07.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w związku z wątpliwościami dotyczącymi prawidłowego wykazania w deklaracji VAT-7 usług polegających m.in. na cięciu profili, anodowaniu itd. wykonywanych na wyrobach, które są przedmiotem wewnątrzwspólnotowych dostaw - stwierdzam, że stanowisko Wnioskującego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 13.04.2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka wykonuje usługi polegające np. na cięciu profili, anodowaniu itd., które następnie są fakturowane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Usługi te wykonywane są na towarach zakupionych przez Spółkę i będących jej własnością. Przedmiotowe usługi są wykazywane na jednej fakturze z towarami, lecz w odrębnej pozycji.

Wnioskujący pyta, czy w deklaracji VAT-7 w poz. 21 należy wykazywać wartość tych usług czy też doliczać je do pozycji 28?

W ocenie Wnioskującego przedmiotowe usługi należy ujmować w pozycji 28 łącznie z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.

Organ podziela stanowisko Podatnika wyrażone w w/w piśmie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka wykonuje na zakupionych przez siebie towarach czynności, które można określić jako uszlachetnianie, przetwarzanie lub przerób. Przedmiotem sprzedaży (dostawy wewnątrzwspólnotowej) jest towar a nie sama usługa (wykonywana na zlecenie).

Rozdział 4 Działu VIII zatytułowanego "Wysokość opodatkowania" ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy szczególnych przypadków zastosowania stawki 0%. Jednak są to przypadki odrębne od wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz eksportu towarów, gdzie również ma zastosowanie stawka 0%.
Treść art. 83 ust. 1 pkt 24 cyt. ustawy nie ma zastosowania do opisanej sytuacji.
Zgodnie z dyspozycją tego artykułu stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów. Dotyczy to czynności dokonywanych w kraju na towarach pochodzących z krajów trzecich objętych procedurą uszlachetniania czynnego. Ponadto w cyt. art. 83 ust. 1 pkt 24 mówi się o czynnościach dokonywanych na towarach nie będących własnością świadczącego usługi (towarach "obcych").

W deklaracji VAT-7 w Części C w pozycji nr 21 podatnik winien wykazać dostawę towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 0% natomiast w pozycji nr 28 wewnatrzwspólnotową dostawę towarów.

W świetle powyższych unormowań prawnych, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 19.04.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 08.07.2005 r. należy stwierdzić, że stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe: wartość usług winna być wykazana łącznie z wartością dostaw towarów w pozycji 28 (ujętych w jednej fakturze).

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. (art. 222 oraz art. 239 Ordynacji podatkowej).

Lubelski Urząd Skarbowy