POSTANOWIENIE - Interpretacja - PZ/415-94/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.09.2005, sygn. PZ/415-94/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Nr 102/D/2005 z dnia 29 czerwca 2005 r. (data wpływu 30 czerwca 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie uznania za obrót przyznanego dofinansowania

Stwierdzam, że

Stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Stan faktyczny: Zgodnie z regulaminem organizacyjnym przedmiotem działania wnioskodawcy (podatnika podatku od towarów i usług) jest min. działalność statutowa w zakresie rozwoju edukacji, nauki i techniki, prowadzenie działalności szkoleniowej, wynajem pomieszczeń. W chwili obecnej wnioskodawca podpisał umowę z Wojewódzkim Urzędem Pracy o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację projektu w ramach priorytetu 2 ? wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach, zintegrowanego programu operacyjnego rozwoju regionalnego. Tytuł projektu ?Kształcenie rolników w zakresie nowych technologii?. Wnioskodawca jest beneficjentem w tym projekcie. Realizacja projektu będzie realizowana przez osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę oraz umów cywilno ? prawnych tj. umów zleceń i umów o dzieło. Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego wnioskodawca zapytuje, czy otrzymane dofinansowanie na realizacje projektu pt. ? kształcenie rolników w zakresie nowych technologii? stanowi obrót w myśl art. 29 ustawy o VAT w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą z dnia 21 kwietnia 2005 r. i czy jest to obrót zwolniony od podatku od towarów i usług jako dofinansowanie usługi w zakresie szkoleń sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 80.42. Zdaniem podatnika otrzymane dofinansowanie nie stanowi obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, gdyż nie ma bezpośredniego wpływu na ilość i wartość świadczonej usługi. Wnioskodawca jest zdania, iż otrzymana dotacja ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego jest przyznana na realizacje zadania (projektu) jakim jest szkolenie rolników w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z zapisem art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą z dnia 21 kwietnia 2005 r. (Dz. U. Nr 90, poz. 756) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W myśl ust. 2 cytowanego artykułu w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze.

Zatem w sytuacji, gdy podatnik ? w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usługi ? otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi (dotacja przedmiotowa). Natomiast w sytuacji gdy taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu, ponieważ obrotu w rozumieniu ustawy od towarów i usług nie stanowi dotacja mająca na celu dofinansowanie działalności określonych instytucji, nie uzależniona od ilości i wartości świadczonych usług. Dotacja ta ma charakter podmiotowy i nie występuje bezpośredni związek pomiędzy otrzymaną dotacją a konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

W przedmiotowym przypadku z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż podatnik otrzymał dotację na realizacje projektu pt. ?Kształcenie rolników w zakresie nowych technologii?.

Aby dofinansowanie było uzupełniającym elementem podstawy opodatkowania z tytułu jej dostawy lub świadczenia musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie ogólne ? na pokrycie niezdefiniowanych wprost kosztów działalności ? nie podlega opodatkowaniu i nie powiększa obrotu którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz przywołanych przepisów tutejszy organ podatkowy z uwagi na fakt wyraża przekonanie, że stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku o interpretacje zgodnie z którym dofinansowanie na realizacje projektu pt. ?kształcenie rolników w zakresie nowych technologii? nie stanowi obrotu i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku