P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PIII/2/443-72/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.09.2005, sygn. PIII/2/443-72/05, Urząd Skarbowy w Słupsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r., Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku Zakładu z dnia 07.06.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 08.06.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 03.08.2005r., pismem z dnia 17.08.2005r., pismem z dnia 23.08.2005r. oraz pismem z dnia 06.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz pracowników,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 07.06.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 08.06.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 03.08.2005r., pismem z dnia 17.08.2005r., pismem z dnia 23.08.2005r. oraz pismem z dnia 06.09.2005r. Strona zwróciła się o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie

Podatnik świadczy usługi w zakresie pralni. Podstawową działalnością zakładu jest pranie odzieży wodne i chemiczne, a poza tym drobne usługi krawieckie oraz fryzjerskie. Zgodnie z postanowieniem Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy Dla Pracowników Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Sfery Budżetowej pracownicy zakładu mają prawo do bezpłatnego wyprania odzieży własnej w ilości 8 kg na miesiąc (nie jest to odzież robocza lecz bielizna osobista, pościel, obrusy, koce).

Zapytanie i stanowisko podatnika

Czy bezpłatne świadczenie usług prania na rzecz pracowników powinno być opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem podatnika nieodpłatne świadczenie usług prania na rzecz pracowników powinno być zwolnione z podatku od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowanie nieodpłatnie świadczonych usług następuje wówczas, gdy nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy za dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmian.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Za odpłatne świadczenie usług, a więc za czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, uważa się również, w myśl regulacji art. 8 ust. 2 tej ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

W cytowanym powyżej przepisie ustawodawca nie sprecyzował pojęcia ?związku usługi z prowadzeniem przedsiębiorstwa?. Zatem przez usługi nie związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać te wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności. Dotyczyć to będzie więc tych czynności, które zostały wykonane przez podatnika w ramach działalności gospodarczej, lecz nie na jej potrzeby.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik na mocy postanowień Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy Dla Pracowników Wojskowych Jednostek Organizacyjnych Sfery Budżetowej zobowiązany został do bezpłatnego świadczenia usług pralniczych swoim pracownikom. Jednostka świadczy usługi bezpłatnego prania odzieży nieroboczej, tj. bielizny osobistej, pościeli, obrusów, itp. stanowiących własność swoich pracowników. Wykonywanie przez Stronę powyższych czynności na cele osobiste pracowników nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (nie są wykonywane na potrzeby przedsiębiorstwa).

Natomiast postanowienia Układu Zbiorowego Pracy nakładają na pracodawcę obowiązek bezpłatnego świadczenia usług prania, lecz nie ma to związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Związek taki istnieje w sytuacji prania odzieży roboczej, mundurów itp.

Należy zatem uznać, iż świadczenie usług w zakresie bezpłatnego prania odzieży osobistej pracowników, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Urząd Skarbowy w Słupsku