Jak wynika z treści wniosku, który wpłynął do tut. organu podatkowego w dn.03.06.2005r., prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, przede ws... - Interpretacja - 1421AV/443/3540/05/DL

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.08.2005, sygn. 1421AV/443/3540/05/DL, Urząd Skarbowy w Pruszkowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Jak wynika z treści wniosku, który wpłynął do tut. organu podatkowego w dn.03.06.2005r., prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, przede wszystkim w zakresie usług komputerowych i poligraficznych (kod PKD 22.24.Z). Jednocześnie zawarła Pani z firmą I. Sp. z o.o. umowę o dzieło, dotyczącą dokonania korekty i poprawek językowych w książce pt.M.

Wg Pani oceny, otrzymane wynagrodzenie za wywiązanie się z w/w umowy o dzieło, nie będzie podlegało podatkowi od towarów i usług.

Analizując przedstawione informacje, zawarte w złożonym piśmie i załączonej do niego kserokopii umowy, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie stwierdza co następuje:

W rozumieniu art.15 ust. 1 ustawy z dn.11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm. ) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Natomiast art. 15 ust.2 powyższej ustawy zawiera definicję działalności gospodarczej, która dla potrzeb podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednocześnie w myśl brzmienia art.15 ust.3 pkt 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług: "za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-9 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich".

Z kolei w art.13 pkt 8 ustawy z dn.26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) ustawodawca wymienił m.in. przychody z tytułu osobistego wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, (...) - z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Należy zatem podkreślić, że w obowiązującym stanie prawnym kwalifikacja czynności wynikających z zawartych umów zleceń, umów agencyjnych lub umów o dzieło a w konsekwencji uznanie powyższych czynności za usługi wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jest uzależniona od treści stosunku zobowiązaniowego jaki istnieje pomiędzy usługodawcą i usługobiorcą danych czynności.

Zatem dla uznania, iż działalność wykonywana osobiście nie jest samodzielną działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, konieczne jest , aby pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności istniały więzy prawne. Ponadto z przepisu wynika, iż te więzy tworzące stosunek prawny dotyczyć muszą:- warunków wykonywanych czynności (tj. między innymi: korzystanie z infrastruktury zleceniodawcy, brak ryzyka ekonomicznego u wykonawcy), - wynagrodzenia,- odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Wszystkie te warunki powinny być spełnione łącznie i powinny wynikać bezpośrednio z zawartej umowy.

W treści przedłożonej przez Panią kserokopii umowy o dzieło Nr 1/IV/05 z dn.1.04.2005r. zawarte są postanowienia odnośnie wynagrodzenia wykonawcy dzieła oraz dodatkowo zastrzeżenie dotyczące zachowania tajemnicy handlowej i zakaz udostępniania otrzymanych materiałów osobom trzecim. Natomiast, zdaniem tut. organu podatkowego brak jest dwóch istotnych czynników warunkujących uznanie przychodów osiągniętych na podstawie tej umowy jako nie stanowiących przychodów z samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej. Nie zostały określone warunki wykonywania tych czynności oraz nie sprecyzowano, kto ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za działania wykonującego tę usługę.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie stwierdza, że czynności wykonywane przez Panią - w ramach zawartej umowy o dzieło - nie spełniają warunków wymienionych w wyżej cytowanym art.15 ust.3 pkt 3 wyż/wym. ustawy, a zatem stanowią samodzielną działalność gospodarczą, o której mowa w art.15 ust. 1 cytowanej ustawy i nie podlegają wyłączeniu spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Pruszkowie