Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uzna... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-386/05/GW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.09.2005, sygn. 1471/NUR1/443-386/05/GW, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem działalności Spółki jest zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem i zarządzanie nieruchomościami na własny rachunek, wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych z wznoszeniem budynków. Na majątek Spółki składają się m.in.:

1. środki trwałe, tj: grunty, budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej, które są obecnie wydzierżawione na rzecz dwóch innych spółek, prowadzących działalność handlową (supermarkety budowlane),

2. aktywa obrotowe, tj. Należności i inwestycje krótkoterminowe,

3. pasywa Spółki, tj. kapitał własny oraz zobowiązania i rezerwy na zobowiązania.

Spółka zamierza zbyć majątek wymieniony w pkt 1 na rzecz inwestora zagranicznego. W wyniku transakcji, na nabywcę nie przejdą zobowiązania związane ze zbywanymi składnikami majątkowymi (w tym zobowiązania z tytułu kredytu bankowego), a także wymagalne należności handlowe. Z chwilą zawierania transakcji rozwiązane zostaną dotychczas zawarte umowy dzierżawy. Nowe umowy dzierżawy, z tymi samymi dzierżawcami zostaną zawarte przez nabywcę.

Zdaniem Spółki, zbycia w/w składników majątkowych nie należy traktować jako sprzedaży przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporzadzającego bilans, ale jako dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT według stawek właściwych dla każdego składnika.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 6 pkt 1 w/w ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Ustawa o VAT nie definiuje pojęć przedsiębiorstwa i zakładu (oddziału). W celu ich określenia należy odwołać się odpowiednio do przepisów ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz ustawy z dnia 02.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz.1807 ze zm.). I tak, zgodnie z art. 551 kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmującym w szczególności:

- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

- prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości wynikające z innych stosunków prawych;

- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

- koncesje, licencje i zezwolenia;

- patenty i inne prawa własności przemysłowej;

- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

- tajemnice przedsiębiorstwa;

- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pojęcie zakładu natomiast precyzuje art. 5 pkt 4 wspomnianej wyżej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w którego rozumieniu oddziałem (zakładem) jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza głównym miejscem wykonywania działalności.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem transakcji są środki trwałe będące częścią posiadanego przez Spółkę majątku. Transakcja nie dotyczy pozostałych istotnych, z funkcjonalnego punktu widzenia elementów przedsiębiorstwa. W wyniku transakcji nie następuje ustanie bytu prawnego podmiotu.

W związku z powyższym, mając na uwadze wyżej cytowane przepisy, nie można uznać przedmiotowej transakcji za zbycie przedsiębiorstwa lub oddziału samodzielnie sporządzającego bilans.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w opisanym stanie faktycznym należy uznać, że opisana transakcja będzie stanowić sprzedaż wydzielonych składników majątkowych, a co za tym idzie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, według stawek właściwych dla każdego ze zbywanych składników.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie