P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NUR1/443-228/05/RB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.08.2005, sygn. 1471/NUR1/443-228/05/RB, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 30.05.2005r. (data wpływu do Urzędu: 01.06.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona w dniu 21 stycznia 2005r zawarła umowę, na podstawie której Korzystający, otrzymał prawo do używania i czerpania pożytków z nieruchomości i wybudowanego na niej hipermarketu. Powyższa umowa zawarta została na czas oznaczony tj. 17 lat z możliwością jej przedłużenia na okres kolejnych 5 lat. W świetle w/w umowy uprawnionym do amortyzowania nieruchomości jest właściciel przedmiotu umowy tzn. po nabyciu będzie to Strona. Ponadto po upływie terminu, na który umowa została zawarta, Korzystający jest zobowiązany zwrócić przedmiot umowy w stanie niepogorszonym.

Spółka stoi na stanowisku, że po zakupie przedmiotu umowy i wstąpieniu w prawa wynikające z umowy, będzie ona świadczyć na rzecz Korzystającego określoną usługę w rozumieniu art 8 ust. 1 ustawy o VAT. Wspomniana transakcja, zdaniem Spółki stanowić będzie usługę dzierżawy. Tym samym w odniesieniu do podstawy opodatkowania, jaką jest całość świadczenia należnego od nabywcy z tytułu świadczenia tej usługi, na podstawie art 19 ust. 13 pkt 4 ustawy z dn. 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), obowiązek podatkowy w tym podatku powstawał będzie w terminach płatności kolejnych rat proporcjonalnie w stosunku do ich wartości. Zdaniem Spółki, jej świadczenie polegające na oddaniu kontrahentowi do używania przedmiotu umowy nie może zostać potraktowana jako czynność zrównana z dostawą towarów na podstawie art. 7 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT. W związku z powyższym według Spółki, nie będzie ona zobowiązana do naliczenia podatku należnego VAT z tytułu całości wynagrodzenia na fakturze dotyczącej pierwszej wpłacanej raty. Jednocześnie Spółka pragnie podkreślić, iż zawarta przez nią umowa nie zawiera żadnych szczególnych postanowień, które przewidywałyby przejście prawa własności na kontrahenta. Przeciwnie po zakończeniu czasu korzystania z przedmiotu umowy kontrahent zobowiązany jest wydać przedmiot umowy Spółce w niepogorszonym stanie.

W związku z tym Spółka wystąpiła z zapytaniem czy opisane w stanie faktycznym i rozpatrywane w świetle całokształtu postanowień w/w umowy świadczenie Spółki polegające na udzieleniu Korzystającemu praw do używania i czerpania pożytków z przedmiotu umowy należy traktować dla VAT jako świadczenie usługi dzierżawy, dla której obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 693 § 1 kodeksu cywilnego (Dz. U. 1964 Nr 16, poz 93 ze zm.)  przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

W myśl art 7 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

Według art. 8 ust.1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że udzielenie Korzystającemu praw do używania i czerpania pożytków z przedmiotu umowy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako świadczenie usługi dzierżawy. W związku z czym obowiązek podatkowy powstaje na zasadzie określonej w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie