Z treści złożonego wniosku wynika stan faktyczny, który przedstawia się następująco: - Interpretacja - PP/443-53/A/2005BW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.07.2005, sygn. PP/443-53/A/2005BW, Urząd Skarbowy w Żywcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z treści złożonego wniosku wynika stan faktyczny, który przedstawia się następująco:

Pan X prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i rolniczą działalność w ramach firmy ....... Podatnik w ramach swojej działalności posiada wiele gospodarstw rolnych w wielu miejscowościach, które nie są oddzielnymi firmami, ani oddziałami samodzielnie sporządzającymi bilans. W poszczególnych gospodarstwach istnieją zabudowania w postaci budynków i budowli, grunty i inne obiekty sklasyfikowane jako nieruchomości oraz ruchomości.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zmianami), przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast art. 5 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budowli i budynków, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się :

1.budynki i budowle lub ich części-jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

2.pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Aby podatnik mógł dokonać sprzedaży ze stawką zwolnione musi mieć na uwadze zastrzeżenie zawarte w art. 43 ust. 6 cyt. ustawy.

Ponadto tut. organ zwraca uwagę, iż zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku VAT, w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że w

przypadku dostawy budynku wraz z gruntem, z którym budynek jest trwale związany - zasady i stawka podatku VAT bądź zwolnienie od podatku są analogiczne dla budynku i gruntu.

Na podstawie powyższego należy stwierdzić, że stanowisko strony jest nieprawidłowe. Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż dostawa - przedmiotem której są budynki lub budowle trwale z gruntem związane, przy zakupie których podatnikowi nie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego, dla których upłynęło 5 lat od zakończenia budowy, niemodernizowane przez Podatnika spełnia przesłanki jakie winien spełniać towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy i korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Natomiast dostawa budynków, dla których nie upłynęło 5 lat od daty zakończenia budowy, niemodernizowane przez Podatnika, przy zakupie których nie przysługiwało odliczenie opodatkowana jest stawką właściwą dla danego rodzaju budynków. Zatem w przypadku budynków użytkowych właściwą stawką podatku od towarów i usług będzie stawka podstawowa 22 %, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Urząd Skarbowy w Żywcu