P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1435/PP1/443 ? 105/1/05/DG

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.08.2005, sygn. 1435/PP1/443 ? 105/1/05/DG, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z pismem Strony z dnia 21.04.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 04.05.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 31.05.2005r. (wpływ do tut. organu 02.06.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 21.04.2005r. (w zakresie pytania nr 1) za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż prowadzi działalność sklasyfikowaną w grupowania PKWiU 93.03. - pogrzeby i działalność pokrewna. Faktycznie wykonuje:sprowadzanie z krajów będących w UE oraz poza UE zwłok w trumnach oraz prochów osób zmarłych w urnach, transportem własnym (samochodem odpowiednio przystosowanym do przewozu zmarłych) lub transportem innych przewoźników, w tym transportem lotniczym,przemieszczanie zwłok w trumnach lub urn z prochami z Polski do krajów należących do UE i krajów z poza UE,organizowanie usług kremacji,zakupywanie dla zmarłych ubrań, urn, trumien i utensyliów pogrzebowych oraz innych przedmiotów związanych z pogrzebami,tłumaczenie na języki obce potrzebnych dokumentów,prowadzenie rozmów telefonicznych,odbywanie podróży zagranicznych w sprawach pogrzebowych,organizowanie i wykonywanie pogrzebów kraju. Podatnik zwraca się z pytaniem "Czy będzie prawidłowo jeżeli w wystawionej fakturze VAT napiszę: usługa pogrzebowa PKWiU 93.03 z zastosowaniem stawki 7% podatku VAT, a w treści wymienię np. za transport samochodem zwłok, za trumnę, za ubranie dla zmarłego, za telefony i tłumaczenia dokumentów - bez określenia poszczególnych wartości".

Zdaniem Podatnika jeżeli w wystawionej fakturze VAT napisze: usługa pogrzebowa PKWiU 93.03. z zastosowaniem 7% stawki VAT zał. Nr 3 do ustawy poz. 160 (Dz.U. nr 54 poz. 535) a w treści wymieni np. za transport samochodem zwłok, za trumnę, za ubranie dla zmarłego, za telefony i tłumaczenia dokumentów - bez określenia poszczególnych wartości - to takie postępowanie będzie prawidłowe.

Przepisy prawa podatkowego nie zabraniają dokonywania zapisów dodatkowych na fakturach. Jednakże tut. organ podatkowy zaznacza, iż zgodnie z art.106 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Zaś w odniesieniu do usług pogrzebowych (PKWiU 93.03) zgodnie z art. 41 ust. 2 w/w ustawy w zw. z poz. 160 załącznika nr 3 stawka podatku wynosi 7%. W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście