Z przedmiotowego wniosku wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania wyrobów medycznych, a mianowicie okulary korekcyj... - Interpretacja - PP-406/1-23-16/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.08.2005, sygn. PP-406/1-23-16/2005, Urząd Skarbowy w Nowej Rudzie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania wyrobów medycznych, a mianowicie okulary korekcyjne na zamówienie - wyrobu medycznego. Strona posiada zezwolenie na wytwarzanie wyrobów medycznych z Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych i Bakteriobójczych. Zdaniem podatnika nie ma obowiązku prowadzenia dodatkowych rejestrów, ponieważ do każdej pary okularów korekcyjnych wydawane jest zaświadczenie o zgodności z wyrobem medycznym, na którym podawane jest m. in. typ i model oprawki, rodzaje zastosowanych szkieł, producenta itp. Każda sprzedaż na rzecz osoby fizycznej jest rejestrowana w kasie fiskalnej, prowadzona jest także ewidencja sprzedaży VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Rudzie uważa stanowisko strony za prawidłowe zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), gdyż podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Ponadto zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108 poz. 948 ze zm.> podatnik powinien m. in. zgodnie § 5 ust. 1 pkt 2 sporządzać raport dobowy fiskalny po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz sporządzaniem raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w miesiącu następnym.

Jeżeli prowadzenie ewidencji dla celów innych niż podatkowe określają inne ustawy (nie podatkowe) ocena nie leży w kompetencji organów podatkowych.

Urząd Skarbowy w Nowej Rudzie