DECYZJA - Interpretacja - PI/005-53/05/Z/04

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.09.2005, sygn. PI/005-53/05/Z/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, działając na podstawie:

  • art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.);

Po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim nr NP/443-13/05 z dnia 21 czerwca 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na pisemny wniosek strony z dnia 19 kwietnia 2005r.

Odmawia zmiany postanowienia będącego przedmiotem zażalenia.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 19 kwietnia 2005 r., Starostwo Powiatowe zwróciło się o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat wnoszonych z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, których termin płatności upłynął przed dniem 1 maja 2004r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik pobiera opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów. Opłaty zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz zawartymi umowami winne być opłacone do końca marca każdego roku. Wielu użytkowników wieczystych nie reguluje swoich zobowiązań w terminie. Powstały zaległości opłat, dla których terminy płatności minęły przed l maja 2004r. W związku z powyższym powstała wątpliwość czy opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają opłaty wnoszone z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, których termin płatności upłynął przed dniem wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzającej opodatkowanie tych usług:

  1. w okresie od 1 maja do 24 czerwca 2004r., dla ustalenia obowiązku podatkowego obowiązywały zasady ogólne wynikające z wynikające z art. 19 ust. 11 ustawy.
  2. w okresie przejściowym od 25 czerwca 2004r. do 14 lutego 2005r., gdy dla ustalenia obowiązku podatkowego obowiązywały zasady wynikające z § 3a rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.)
  3. w okresie od 15 lutego 2005r., dla ustalenia obowiązku podatkowego tak jak w przypadku punktu 1) obowiązywały zasady ogólne.

We wniosku przedstawiono własne stanowisko, zgodnie z którym w przypadku punktu 1), 2) i 3) opłaty wnoszone po dniu l maja 2004r., dla których termin płatności upłynął przed tą datą, to jest z dniem wejścia w życie ustawy, nie podlegają opodatkowaniu, niezależnie od daty otrzymania zapłaty. Opłaty i terminy płatności dla tych opłat zostały prawnie ustalone w okresie kiedy nie podlegały ustawie o podatku VAT, a więc brak jakichkolwiek podstaw prawnych i formalnych do ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego, a tym samym opodatkowania ich podatkiem VAT.

W odpowiedzi na powyższe zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim pismem nr NP/443-13/05 z dnia 21 czerwca 2005r stwierdził, że stanowisko podatnika zaprezentowane we wniosku z dnia 19 kwietnia 2005r. jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, iż w stosunku do opłat rocznych za użytkowanie wieczyste obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. z chwilą otrzymania zapłaty poszczególnych opłat z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych.

Pismem z dnia 4 lipca 2005r. Starostwo Powiatowe wniosło zażalenie na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim nr NP/443-13/05 z dnia 21 czerwca 2005r.

W uzasadnieniu zażalenia strona twierdzi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wszystkie opłaty wnoszone z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, których termin płatności upływa po dniu wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług - niezależnie od tego czy oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste nastąpiło przed, czy po dniu wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem podatnika opłaty, których termin płatności upłynął 31 marca 2004r. (przed dniem wejścia w życie ustawy o VAT) nie podlegają opodatkowaniu nawet w przypadku gdy są wnoszone pod dniu 1 maja 2004r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, po weryfikacji przedmiotowego postanowienia, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie.

Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu, i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z którym przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. l pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemąjącej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W związku z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste, od użytkowników wieczystych pobierane są określone opłaty na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. Nr 261, poz. 2603).

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art.14 ust.6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W myśl art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W okresie od 1 maja 2004r. do 25 czerwca 2005 r. w stosunku do opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych zastosowanie miały zasady ogólne dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego wynikające z art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

W okresie od 25 czerwca 2004 roku do 14 lutego 2005 roku - obowiązywał § 3a rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późniejszymi zmianami), w myśl którego obowiązek podatkowy z tytułu oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste powstawał z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat.

W § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 31 stycznia 2005r. nr 17, poz. 150) uchylono § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn.zm.). Zgodnie z przepisem przejściowym § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 31 stycznia 2005r. nr 17, poz. 150) w przypadku pobrania po dniu 24 czerwca 2004 r., a przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia (tj. przed 14 lutego 2005r.), całości lub części należności z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych - przed upływem terminu ich płatności - obowiązek podatkowy z tytułu pobrania tych należności powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat (wpłat).

Wykreślenie z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. przepisu § 3a powoduje, że do czynności oddania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste zastosowanie będą miały zasady ogólne dotyczące powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z przepisami ustawy (art. 19 ) obowiązek podatkowy powstaje co do zasady z chwilą dokonania dostawy lub wykonania usługi. W przypadku, gdy czynność powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia nie później niż 7 dnia od dnia dokonania tej czynności. Jeżeli natomiast przed wykonaniem usługi pobrano część należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tej części.

Ponieważ użytkowanie wieczyste ma charakter usługi ciągłej, zgodnie z w/w ogólnymi zasadami przewidzianymi w ustawie, obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą otrzymania zapłaty poszczególnych opłat z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych.

Zatem stwierdzić należy, iż obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w stosunku do każdej dokonanej opłaty za użytkowanie wieczyste, nawet w stosunku do opłat ustalonych przed 1 maja 2004r. a uiszczonych po tej dacie. Nie ma przy tym znaczenia upływ terminu płatności przedmiotowych opłat bowiem po wykreśleniu § 3a cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2004r. obowiązek podatkowy w odniesieniu do opłat za użytkowanie wieczyste powstaje na ogólnych zasadach określonych w art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym nieuzasadnione jest twierdzenie podatnika zawarte w zażaleniu, iż w stosunku do opłat, które zostały ustalone przed dniem 1 maja 2004r. i których termin płatności upłynął przed tą datą nie powstaje obowiązek podatkowy a tym samym opłaty te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem jak wykazano powyżej, obowiązek podatkowy w odniesieniu do przedmiotowych opłat powstaje na ogólnych zasadach, tj. z chwilą otrzymania zapłaty poszczególnych opłat należnych z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych.

Z podanych wyżej przyczyn w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim dokonał prawidłowej oceny stanowiska wnioskującego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego. Stąd - zgodnie z przepisem art. 14 b § 5 pkt. 1 ustawy ordynacja podatkowa, organ odwoławczy, uznając, iż zażalenie podatnika nie zasługuje na uwzględnienie, postanowił jak w sentencji decyzji.

Izba Skarbowa w Gdańsku