Z wniosku wynika, że na podstawie umowy zawartej na okres maksymalnie 3 lat gmina wydzierżawia indywidualnemu kontrahentowi grunt przeznaczony pod up... - Interpretacja - PP/443-149/05/SJ-57050

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.09.2005, sygn. PP/443-149/05/SJ-57050, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z wniosku wynika, że na podstawie umowy zawartej na okres maksymalnie 3 lat gmina wydzierżawia indywidualnemu kontrahentowi grunt przeznaczony pod uprawę warzywniczą. Na podstawie art. 1 ustawy z 15.11.1984 r. o podatku rolnym dzierżawca jest zobowiązany do odprowadzania podatku rolnego z tytułu użytkowania ww. gruntu. Podatnik ma wątpliwości co wysokości stawki podatku VAT dla ww. czynności (dzierżawy gruntu).

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego tych gruntów.

Należy podkreślić, iż cyt. wyżej ustawa nie definiuje pojęcia: "cele rolnicze" zatem dla prawidłowego określenia stawki podatku VAT dla dzierżawy gruntów należy uwzględnić regulacje prawne zawarte w innych aktach prawnych, które pozwolą określić czy w konkretnej sprawie spełnione zostały przesłanki określone wyżej cyt. § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia.

Odwołując się do ustaw dotyczących gruntów rolnych na wstępie należy wskazać, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1ustawy z dnia 03.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. Nr 121 poz. 1266 ze zm.) grunty rolne, to grunty określone w ewidencji gruntów jako użytki rolne. Z kolei w świetle ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 poz. 717), grunty rolne to nieruchomości położone na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych zagospodarowania przestrzennego na cele rolnicze. Ponadto w myśl art. 46 Kodeksu cywilnego nieruchomościami rolnymi (gruntami rolnymi) są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, nie wyłączając produkcji ogrodniczej, sadowniczej i rybnej.

Jednocześnie zgodnie z art. 1 ustawy z 15.11.1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. Nr 94 poz. 431 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Zatem w oparciu o powołane przepisy gruntem przeznaczonym na cele rolnicze jest nieruchomość rolna (grunt rolny), która jest lub może być wykorzystywana do produkcji roślinnej (ogrodniczej, sadowniczej) lub zwierzęcej, położona na obszarach przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego na cele rolnicze.

W przedstawionym stanie faktycznym zgodnie z zawartą umową grunt będący przedmiotem umowy dzierżawy został przeznaczony pod uprawę warzyw, a dzierżawca podlega obowiązkowi podatkowemu z tytułu podatku rolnego, co oznacza, że użytkowane grunty zostały sklasyfikowane jako użytki rolne (wpisane do ewidencji gruntów jako użytki rolne), tym samym dzierżawa przedmiotowych terenów będzie zwolniona z podatku VAT na podstawie cytowanego na wstępie § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Na podstawie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej