Stan faktyczny w sprawie: - Interpretacja - PI/005-907/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.07.2004, sygn. PI/005-907/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie:

Spółdzielnia mieszkaniowa pobiera od członków spółdzielni opłaty na fundusz rozwoju spółdzielni. Środki zgromadzone na koncie funduszu przeznacza się na finansowanie prac modernizacyjnych obiektów spółdzielni, zakup środków trwałych niezbędnych do funkcjonowania spółdzielni i na inne cele określone uchwałą Rady Nadzorczej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zapis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dostawą towaru na podstawie art. 7 ust. 1 w/w ustawy, jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy od podatku od towarów i usług, zwolniono czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych, nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych.

Przepisy art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), stanowią o opłatach eksploatacyjnych pobieranych przez spółdzielnię na utrzymanie posiadanych lokali. W cyt. art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług, ustawodawca zwolnił z podatku czynności wykonywane na rzecz członków, którym przysługują prawa do lokali mieszkalnych. Jednakże opłaty na fundusz rozwoju nie zostały wymienione w art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, więc art. 43 ust. 1 pkt 11 nie ma do nich zastosowania.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkałe po raz pierwszy, zwolnienie to nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Na podstawie art. 29 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku czynności o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 10 (otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego) jako kwotę należną o której mowa w ust. 1 przyjmuje się wartość wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do podstawy opodatkowania wlicza się również inne opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, wynikające z uczestnictwa członków spółdzielni w zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową lub wynikające z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy zgodnie z postanowieniami statutu.

Wpłaty dokonywane przez członków spółdzielni na fundusz rozwoju nie są związane z dostawą obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, zatem nie ma do nich zastosowania powołany art. 43 ust. 1 pkt 10.

Wobec powyższego opłaty wnoszone przez członków spółdzielni na wskazany fundusz rozwoju nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku