Mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym pismem z dnia... - Interpretacja - PP/443/31/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.07.2004, sygn. PP/443/31/2004, Urząd Skarbowy w Jaśle

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Mając na uwadze art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym pismem z dnia 16.06.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle informuje, że:

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez "towary" rozumie się obecnie również grunty, a art. 29 ust. 2 wskazuje, iż "w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu". Zatem również obrót nieruchomościami gruntowymi realizowany przez podatników podlega opodatkowaniu VAT, przy czym - stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy - "zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, że opodatkowaniu 22-procentowym podatkiem podlegają grunty, które nawet potencjalnie będą traktowane jak tereny budowlane. Gdy dostawy dokonuje podatnik VAT, dostawa budynku wraz z gruntem, cała nieruchomość, tj. budynek oraz grunt, będzie podlegać opodatkowaniu z zastosowaniem stawki właściwej dla budynku.

Rozważając kwestię opodatkowania podatkiem VAT przy sprzedaży nieruchomości wraz z budynkami, tj. zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w państwa pytaniu, należy przede wszystkim powołać definicję towarów używanych, określoną w art. 43 ust. 2 pkt 1 i 2. Punkt 1 tegoż artykułu określający definicję używanego budynku i budowli lub ich części zawiera konieczny do spełnienia warunek upływu co najmniej 5 lat od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów. Definicja ta wskazuje odrębne zasady uznania za towary używane rzeczy ruchomych i nieruchomości. W przypadku nieruchomości warunkiem wystarczającym dla uznania ich za towar używany jest upływ wymaganego okresu czasu i bez znaczenia jest tu fakt użytkowania. Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku VAT "zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze;" Ustawodawca określił jednak warunki, które uprawniają do zwolnienia tej sprzedaży z podatku VAT, gdyż - zgodnie z art. 43 ust. 6 - "zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Jeżeli warunki te nie są spełnione, to sprzedaż towarów podlega wtedy opodatkowaniu na zasadach ogólnych tzn. według stawki właściwej dla danego towaru (czyli nie będzie miała prawa do zwolnienia). Sytuacja taka będzie miała miejsce, gdy łącznie zaistnieją następujące zdarzenia:

  1. podatnik poniesie wydatki na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) budynku, budowli lub ich części przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania,
  2. podatnik będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od poniesionych wydatków,
  3. poniesione wydatki będą stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej budynku, budowli lub ich części,
  4. podatnik będzie użytkował budynek, budowlę lub ich część w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Reasumując, należy stwierdzić, że jeżeli budynki i budowle znajdujące się na poszczególnych nieruchomościach (działkach ewidencyjnych) wymienionych w piśmie z dnia 16.06.2004 r. (znak: GG.72241/20/04) spełniają ww. warunki towaru używanego, to również dostawa nieruchomości (gruntu) wraz z tymi budynkami lub budowlami będzie korzystać ze zwolnienia w podatku VAT, gdyż kwestia opodatkowania dostawy gruntu jest rozwiązana w ten sam sposób, jak sprzedaż budynków i budowli na tym gruncie posadowionych.

Urząd Skarbowy w Jaśle