Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 22.10.... - Interpretacja - IV/443/147/04/I

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.11.2004, sygn. IV/443/147/04/I, Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 22.10.2004 r. (data wpływu 22.10.2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 23.11.2004 r. (data wpływu 23.11.2004 r.) dot. zagadnień związanych z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, iż:

Dostawa (sprzedaż, zamiana) obiektów budownictwa mieszkaniowego na rynku pierwotnym, tzn. przed pierwszym zasiedleniem lub zamieszkaniem- w każdym przypadku podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług do 31 grudnia 2007 r. według stawki podatku w wysokości 7%, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o VAT. Przez pierwsze zasiedlenie zgodnie z art. 2 pkt 14 cyt. ustawy o VAT należy rozumieć wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Taka sama stawka opodatkowania w wysokości 7% obowiązuje również w stosunku do wykonywanych robót budowlano - montażowych związanych z budową domu jednorodzinnego.

Do obiektów budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy o VAT zaliczane są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113- Budynki zbiorowego zamieszkania- wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeśli zatem firma kompleksowo buduje budynek mieszkalny z drewna- letni wypoczynkowy, lub całoroczny - sklasyfikowany w PKOB 111, na indywidualne zlecenie klienta na jego działce, to zgodnie z w/cyt. przepisem art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT, właściwą stawką podatkową na budowę takiego obiektu, jest stawka VAT w wysokości 7%.

Jeżeli natomiast firma sprzedaje wykonane na zamówienie komplety elementów budynków drewnianych, to ten rodzaj działalności nie należy do zakresu budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych PKOB 111, do których stosuje się stawkę VAT w wysokości 7%, lecz jako nie wymieniona w żadnym przepisie o podatku VAT, opodatkowana jest stawką podstawową VAT w wysokości 22%. Należy tu zauważyć, iż czym innym jest i inną stawką VAT opodatkowana jest czynność, jeśli podatnik dokonuje sprzedaży produkowanych elementów drewnianych lub drewnopochodnych przeznaczonych dopiero do montażu budynków (we własnym zakresie kupującego), czyli zajmuje się jedynie wyprodukowaniem elementów, a nie budową budynków (ich montażem), a czym innym jest budowa na zamówienie budynków z wyprodukowanych wcześniej elementów.

Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż komplety elementów budynków z drewna w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług klasyfikowane są jako towar, a nie usługa (PKWiU 20.30.20-10). Nie są to również obiekty budowlane, gdyż pojęcie to - zgodnie z objaśnieniami wstępnymi do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych - obejmuje konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.

Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze