Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbo... - Interpretacja - US.IX/443-24/HM/03

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.12.2003, sygn. US.IX/443-24/HM/03, Urząd Skarbowy w Przemyślu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, w odpowiedzi na pismo z dnia 13.11.2003 r. (znak: Zn.spr. KF30-69/2003, data wpływu 17.11.2003 r.), informuje:

Wyżej wymienionym pismem jednostka zwróciła się z zapytaniem, czy:

  1. od umowy pożyczki powinien być opłacony podatek od czynności cywilnoprawnych zgodnie z zasadami określonymi w art. 1 ust. 1b, art. 7 ust. 1 pkt 4 i ust. 4, art. 8 pkt 5 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) oraz
  2. jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy sprzedaży inwestycji rozpoczętej obejmującej wielorodzinny budynek mieszkalny z przynależnym budynkiem gospodarczym.

Zdaniem strony:

  1. ze względu na art. 8 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynność w zakresie udzielenia pożyczki nie będzie podlegała ww. podatkowi,
  2. posiadając pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego o symbolu PKOB 11, przy jego sprzedaży w stanie surowym może zastosować zgodnie z art. 51 ustawy o VAT stawkę podatku VAT w wysokości 7 %.

W świetle stanu faktycznego i prawnego tut. organ wyjaśnia, co następuje:

Przepis art. 8 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje zwolnienie o charakterze podmiotowym. W tym przypadku zwolnieniu podlega nie sama czynność, lecz zwolnieniu podlega strona, czyli Nadleśnictwo jako Skarb Państwa. Ponieważ stroną otrzymanej pożyczki jest osoba fizyczna, to osoba fizyczna uiści podatek od umowy obniżony o 50 %. Powyższe reguluje art. 7 ust. 4 ww. ustawy który stanowi, że jeżeli jedna ze stron czynności cywilnoprawnej jest zwolniona od podatku, stawki podatku określone w ust. 1 pkt 1 - 8 obniża się o 50 %.

Zgodnie z załącznikiem nr 5 do ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn.zmian.) z preferencyjnej stawki 7 % podatku VAT korzystają usługi w zakresie budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków o określonych symbolach PKOB. Wśród nich wymienione są m.in. budynki zbiorowego zamieszkania o symbolu PKOB 1130 - z wyłączeniem budynków stałego zamieszkania kościelnych i związków wyznaniowych.

W chwili sprzedaży obiekt budowlany wznoszony na podstawie wydanej decyzji administracyjnej zezwalającej na budowę określonego budynku w określonym miejscu zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym jest tym obiektem w określonym stopniu zaawanasowania robót budwolanych. Tak więc sprzedaż niezakończonego obiektu budowlanego jest w istocie sprzedażą obiektu w określonym stopniu zaawansowania robót, przy czym rodzaj obiektu wynika z zatwierdzonego projektu budowlanego. Wobec powyższego, jeżeli strona rozpoczęła budowę budynku mieszkalnego, a rodzaj obiektu wynika z zatwierdzonego projektu budowlanego, przy jego sprzedaży w stanie surowym może zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7 % wynikającą z przepisu art. 51 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o VAT. Za zastosowaniem stawki 7 % przemawia również możliwość potraktowania tej sprzedaży jako sprzedaż robót budowlanych dotyczących realizacji projektu "budynek mieszkalny", wówczas stawka 7 % obowiązywałaby na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT jako sprzedaż robót budowlano-montażowych oraz remontów związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące, na dzień jej datowania, przepisy prawa.

Urząd Skarbowy w Przemyślu