Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, opisanej w zapytaniu z dnia 02.08.2004 roku. ... - Interpretacja - US.IV-443/50/2004/VAT

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.08.2004, sygn. US.IV-443/50/2004/VAT, Urząd Skarbowy w Puławach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, opisanej w zapytaniu z dnia 02.08.2004 roku. Informacji udzielono na podstawie art.14 a § 1 Ordynacji podatkowej - ustawy z dnia 29.08.1997 roku ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 roku z późń. zm.).

1. Stanowisko Naczelnika tut. Urzędu odnośnie punktu 1 zapytania tj. czy przekazanie towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy wewnątrz przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (przekazanie kawy, herbaty, wędliny), jest odmienne od stanowiska strony. W myśl bowiem z art. 7. ust. 2 ,3 oraz art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów rozumienie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem w szczególności, przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszeń, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności.W związku z powyższym w każdym przypadku, kiedy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT a następnie towar został przekazany, czynność ta podlega opodatkowaniu stawkami przyporządkowanymi danemu towarowi.

2. Odnośnie punktu drugiego zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach uważa, że sprzedaż samochodu Berlingo o ładowności pow. 500 kg, zakupionego w 1999 roku, od którego z tytułu zakupu został odliczony podatek naliczony będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Zgodnie z art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów rozumienie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Artykuł 43 ust. 1 ustawy wprowadza zwolnienia od podatku dostawy towarów używanych, pod warunkiem jednak, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Jak wynika z opisu stanu faktycznego Strona dokonała odliczenia kwoty podatku naliczonego od kwoty podatku należnego i powyższy przepis nie będzie miał zastosowania. Ponadto Naczelnik tut. Urzędu uważa, że w powyższej sprawie nie będzie miał również zastosowania powołany przez Stronę przepis § 8.ust. 1 pkt 5 rozporządzenia ministra finansów z dnia 27.04.2004 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) , zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodów, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art.43ust.2 pkt2 ustawy o podatku VAT. Przepis art. 86 ust. 3 i 5 wszedł w życie 1 maja 2004 roku nie może więc dotyczyć prawa do odliczenia podatku naliczonego nabytego na mocy ustawy z dnia 08.01.1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z póżn. żm). Przepis § 8 ust.1 pkt 5 ww. rozporządzenia wyraźnie odnosi się do podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535).

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu w Puławach stwierdza, że dostawa ww. samochodu w świetle obowiązujących przepisów podlega opodatkowaniu wg. stawki podstawowej.

Urząd Skarbowy w Puławach