Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając stosownie do treści art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz... - Interpretacja - PP/443/46/04/MG

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.07.2004, sygn. PP/443/46/04/MG, Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając stosownie do treści art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo bez znaku z dnia 20.05.2004 r. wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z dnia 5 kwietnia 2004r. nr 54 poz. 535) zwanej w treści "ustawą" - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zapis art. 88 ust. 1 pkt 2 stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. W art. 88 ust. 3 z ograniczenia tego wyłączono między innymi wydatki związane z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 tj. towarów lub usług, które na podstawie przepisów ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych uznane zostały u podatnika za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji.
Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność jako spółka jawna (trzech wspólników). Dwóch wspólników zakupiło ze środków pochodzących z dorobku własnego garaż, celem przekazania go do działalności firmy. Obiekt ten wymaga przeprowadzenia kapitalnego remontu i częściowej przebudowy (podniesienie murów, dach, nowa łazienka, urządzenie biura). Pytanie Podatnika dotyczy możliwości odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu materiałów budowlanych , zużytych do remontu i częściowej przebudowy obiektu.

W świetle powyższych wyjaśnień oraz cytowanych przepisów Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Śródmieście informuje, że jeżeli obiekt, o którym mowa powyżej może być uznany w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za środek trwały podlegający amortyzacji , Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu materiałów budowlanych na zasadach ogólnych tj. w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę lub w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Nadmienić należy, że w tym przypadku wysokość poniesionych wydatków nie ma znaczenia. Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych oraz podatek naliczony Podatnik winien zadeklarować w deklaracji VAT-7 w części D. 2 poz. 41 i 42.

Powyższe zasady mają także zastosowanie w przypadku nabywania towarów i usług stanowiących inwestycje w obcym środku trwałym, przy uwzględnieniu ograniczeń wynikających z ustawy oraz przepisów wykonawczych (np. związek dokonywanych zakupów towarów i usług, wykorzystanych przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego).

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście