W odpowiedzi na pismo z dnia 04.08.2004r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, ... - Interpretacja - PPDE/443-36/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.09.2004, sygn. PPDE/443-36/2004, Urząd Skarbowy w Biłgoraju

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 04.08.2004r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju działając na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Według przedstawionego stanu faktycznego podatnik zamierza prowadzić usługową działalność gospodarczą polegająca na wykonywaniu instalacji wod. kan. CO, montownia okien, przy czy usługi te będzie wykonywał z własnego materiału uprzednio nabywanego od podatników podatku VAT. Wartość zużytego materiału będzie wkalkulowana w cenę usługi. W związku z tym podatnik, odnosząc się do uregulowań wprowadzonych ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, wnosi o wyjaśnienie jaka stawka podatku VAT będzie właściwa dla obrotów z tytułu wykonywania w/w usług budowlanych w budynkach mieszkalnych. Podatnik wyraża przekonanie, iż właściwa jest w tym przypadku stawka VAT w wysokości 7 %.

W nawiązaniu do przedstawionego wyżej stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju wyjaśnia. Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega miedzy innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Natomiast stosownie do postanowień art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 tej ustawy zarówno towary jak i usługi dla potrzeb PTU identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Zasady określone w przepisach w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r. w omawianym zakresie nie różnią się zatem od analogicznych rozwiązań jakie obowiązywały przez cały czas obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym. Zatem podobnie jak przed 1 maja 2004r. tak i obecnie, o wysokości stawki podatku VAT decyduje rodzaj czynności i etap na jakim ta czynność jest wykonywana z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna. Zgodnie z generalnym trójpodziałem działalności gospodarczej, działalność tą dzieli się na trzy główne grupy: produkcja, handel i usługi, co znajduje swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w zależności od tego, kto: producent, firma usługowa, czy firma handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, odpowiednio zakwalifikowana zostanie czynność przez niego wykonywana, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT, a więc:- roboty instalacyjne wykonane przez producenta wyrobów budowlanych własnymi siłami, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu,- budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się jako usługi w dziale PKWiU 45,- roboty instalacyjne wykonane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, kwalifikowane są tak jak handel detaliczny (łączne z sprzedanym wyrobem) PKWiU 52.

Tak więc wg metodyki ustalonej Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług w przypadku gdy firma wykonuje usługi budowlane, wówczas na te usługi oraz wykonaną w ramach tych usług wymianę i montaż wyrobów budowlanych będzie mogła wystawiać fakturę z jednolita stawką VAT w wysokości 7% obejmującą materiał budowlany wraz z usługą, o ile usługi te są świadczone dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego, o czym stanowi art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a - b w/w ustawy o VAT). Stawka ta obowiązywać będzie do dnia 31.12.2007r. W związku z tym wyżej przedstawione stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Należy zwrócić uwagę, iż podobnie jak to było w przepisach obowiązujących przed 1 maja 2004r. także obecnie, każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności według klasyfikacji statystycznej. W przypadku wątpliwości w przedmiocie prawidłowego grupowania statystycznego wykonywanych czynności należy uzyskać stosowną opinie organu statystycznego.

Urząd Skarbowy w Biłgoraju