W odpowiedzi na pismo z dnia 04.08.2004 r. bez znaku w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuję:Zgodnie z art. 5 ust. 1 ust... - Interpretacja - POIV-443/90/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.09.2004, sygn. POIV-443/90/04, Urząd Skarbowy w Zamościu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 04.08.2004 r. bez znaku w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuję:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
W myśl art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Tak więc pojęcie "świadczenie usług" obejmuje nie tylko transakcje polegające na wykonaniu czynności przez podatnika, ale również niewymagające aktywnego działania. Świadczeniem usług jest każde zachowanie się podmiotu w wykonaniu stosunku zobowiązaniowego, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania. Zgodnie z zasadami prawa cywilnego świadczenie może polegać zarówno na czynieniu, jak i na powstrzymaniu się od działania, może to być też jakiekolwiek inne świadczenie będące treścią zobowiązania.
W świetle powyższego "świadczenie usług" w rozumieniu w/w ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie jest już zarezerwowane jedynie dla usług wymienionych w klasyfikacjach statystycznych. Tak szerokie określenie zakresu pojęcia odpłatnego świadczenia usług powoduje, że obejmuje ono nie tylko usługi wymienione w klasyfikacjach statystycznych, ale też szereg innych świadczeń, które do dnia 30.04.2004 r. jako nie wymienione w ustawie z dnia z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) za usługi nie były uznawane.
Premia to nagroda za coś, dodatkowe wynagrodzenie za wykonanie czegoś, które w ramach zawartej umowy jest udziałem kupującego. Wypłata premii dokonana przez dostawcę towarów stanowi więc dodatkowe wynagrodzenie dla kupującego za dodatkowe świadczenie, np. zakup określonej ilości towarów za określoną cenę, terminowe płatności z tytułu realizacji dostaw.
W związku z tym, że:
- zgodnie z umową Strona zobowiązuje się do terminowej zapłaty należności od zakupu określonej ilości towarów,
- dostawca jest konkretnym podmiotem będącym bezpośrednim beneficjentem tego zobowiązania,
- Strona otrzymuje konkretne wynagrodzenie za wykonane przez siebie świadczenie,
uznać należy, że następuje w tej sytuacji świadczenie usług w rozumieniu art. 8 w/w ustawy na rzecz dostawcy będące przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT. Premia pieniężna podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i winna być ono dokumentowana na zasadach ogólnych, tj. poprzez wystawienie przez świadczącego usługi (nabywcę towarów) faktury VAT na rzecz nabywcy usług (wypłacającego premię).

Urząd Skarbowy w Zamościu