W związku z pismem z dnia 21 czerwca 2004 r., informuje się uprzejmie, że: - Interpretacja - PP-443/48/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.07.2004, sygn. PP-443/48/04, Urząd Skarbowy w Rawiczu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z pismem z dnia 21 czerwca 2004 r., informuje się uprzejmie, że:

Analizując opisany przez Podatnika stan faktyczny należy stwierdzić, iż w roku 2000 r. Podatnik nabył samochód, który zgodnie z obowiązującymi przepisami był samochodem ciężarowym, a w takiej sytuacji przysługiwało Podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tym zakupem. Przepis art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11 poz. 50 ze zm.) uniemożliwiający obniżenie kwoty lub zwrotu podatku należnego w stosunku do nabywanych przez podatników samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kilogramów, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż stanowi przedmiot działalności podatnika, nie miał zastosowania. Podatnik dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowego pojazdu zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, z uwzględnieniem art. 20 ust. 2 tej ustawy, który stanowi, iż podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną (przepisy przywołano w brzmieniu obowiązującym w roku 2000).

Jeśli obecnie możliwa jest zmiana, przekwalifikowanie, takiego samochodu z ciężarowego na osobowy i podatnik jej dokona, to zdaniem tut. organu nie będzie ona wywoływała skutków odnośnie minionych okresów rozliczeniowych. Skoro podatnik dysponuje stosownymi dokumentami, które uprawniały go w momencie zakupu do odliczenia podatku naliczonego, a ponadto występował związek pomiędzy tym zakupem a sprzedażą opodatkowaną, to prawidłowo skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast późniejsze zmiany w dokumentach rejestracyjnych pojazdu nie wpływają na rozliczenie podatku. Planowana zmiana przeznaczenia tego pojazdu nie może mieć wpływu na prawa nabyte i w związku z tym nie ma powodów do korekty podatku naliczonego.

Czynność przekwalifikowania samochodu nie została wymieniona w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), zatem nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, zdaniem tut. organu przekwalifikowanie nabytego przez Podatnika samochodu ciężarowego na samochód osobowy nie będzie rodziło skutków odnośnie odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Urząd Skarbowy w Rawiczu