Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego ... - Interpretacja - US-1441/PP-443/3/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.07.2004, sygn. US-1441/PP-443/3/04, Urząd Skarbowy w Węgrowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Węgrowie w odpowiedzi na zapytanie z dnia 17.05.2004 r.uzupełnione dnia 07.06.2004 r. o własne stanowisko w sprawie informuje co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 / opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem w rozumieniu ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT wynika, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Jeśli gmina wykonuje czynności wymienione w art. 5 ustawy, w sposób częstotliwy na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, jest więc podatnikiem VAT. Zatem dokonując dostawy towaru-gruntu, czyli przeniesienia prawa do rozporządzania gruntem jak właściciel, a grunty te są przeznaczone pod zabudowę to transakcja taka będzie podlegała opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22%. Tylko dostawa gruntów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy o VAT.

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia gruntu budowlanego. O przeznaczeniu gruntu decyduje plan zagospodarowania przestrzennego. Wobec jego braku należałoby odnieść się do prawa geodezyjnego i kartograficznego które definiuje grunty budowlane. Są to te grunty które figurują w ewidencji jako budowlane zgodnie z przepisami prawa geodezyjnego i kartograficznego.Wobec powyższego w zależności od przeznaczenia gruntu należy zastosować odpowiednią stawkę.

Urząd Skarbowy w Węgrowie