W piśmie złożonym w dniu 05.07.2004r. podatnik wniósł o interpretacje przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr... - Interpretacja - PPDE/443-24/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.07.2004, sygn. PPDE/443-24/2004, Urząd Skarbowy w Biłgoraju

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W piśmie złożonym w dniu 05.07.2004r. podatnik wniósł o interpretacje przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), tj. o wyjaśnienie:1.czy kwoty refundacji otrzymane z Urzędu Pracy z tytułu zatrudnienia młodocianych stanowią subwencje (dotacje), o których mowa w art. 90 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, a które zaliczone zostały do czynności w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, oraz2.czy kwoty otrzymanych refundacji z Urzędu Pracy należy uwzględnić w proporcji ustalonej wg art. 90 ust. 2 i 3. Według podatnika kwoty te nie należy uwzględniać przy określaniu tej proporcji.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju działając na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia. W przypadku gdy podatnik nie ma możliwości wyodrębnienia całości lub części kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, może on zmniejszyć kwotę podatku należnego tylko o taką kwotę podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego.

Proporcję tą ustala się jako udział (ułamek) rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (licznik) w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (mianownik). W art. 90 ust. 7 nakazano, aby w obrocie całkowitym tj. w mianowniku ułamka ustalonego w sposób jak wyżej, uwzględnić kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1 ustawy. Chodzi w tym przypadku o subwencje (dotacje), które przekazywane są podatnikowi ogólnie na pokrycie kosztów jego działalności, a więc nie mają bezpośredniego związku z konkretnymi dostawami lub świadczeniami. Z tych względów refundacje otrzymywane z Urzędu Pracy z tytułu zatrudnienia młodocianych stanowią subwencje, o których mowa w art.90 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Przedstawione stanowisko strony jest w tym przypadku błędne. Kwoty te winny być uwzględnione przy ustalaniu proporcji według art. 90 ust. 2 i 3 w/w ustawy o PTU.

Określone w art. 90 i art. 91 zasady częściowego odliczenia podatku oraz korekt podatku naliczonego oparto na obrotach osiągniętych w roku poprzednim. W związku z tym w art. 163 ustawy - tj. w przepisie przejściowym - postanowiono, że jeżeli w 2003r. podatnik osiągnął obrót przekraczający 30.000 zł z tytułu wykonywania czynności, które zgodnie z przepisami ustawy podlegałyby opodatkowaniu lub nie podlegałyby opodatkowaniu, przy obliczaniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004r. przyjmuje się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3 - 7, wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003r. z wykonywania tych czynności, uwzględniając zakres prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, jaki wynika z obecnej ustawy.

Urząd Skarbowy w Biłgoraju