Biorąc pod uwagę treść złożonego przez Podatnika wniosku, tutejszy organ podatkowy wskazuje, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r... - Interpretacja - PP II 443/591/298/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.09.2004, sygn. PP II 443/591/298/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Biorąc pod uwagę treść złożonego przez Podatnika wniosku, tutejszy organ podatkowy wskazuje, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

    1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytoriumkraju;
    2) eksport towarów;
    3) import towarów;
    4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
    5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie powyższej regulacji należy stwierdzić, że w ustawie o podatku od towarów i usług nie występuje pojęcie wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy usług.
Celem prawidłowego opodatkowania świadczonej usługi, niezmiernie istotne jest prawidłowe ustalenie miejsca jej świadczenia. Zgodnie z generalną zasadą, zawartą w art. 27 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Jak wynika z konstrukcji przepisu, ustawodawca przewidział wyjątki w określaniu miejsca świadczenia usług a w konsekwencji ich opodatkowania. Jednym z nich jest świadczenie usług związanych z nieruchomościami. W myśl ust. 2 pkt 1 art. 27, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.
Jeżeli miejscem opodatkowania usługi jest terytorium innego kraju niż Polska, nie wywołuje to żadnych skutków na gruncie podatku od towarów i usług. Jak wykazano powyżej, każda usługa związana z określoną nieruchomością, będzie podlegać opodatkowaniu w miejscu (kraju) jej położenia. W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, świadczona usługa będzie opodatkowana we Francji.
W odniesieniu do sprzedaży usług związanych z nieruchomością zlokalizowaną na terytorium Francji należy zaznaczyć, że ustawa nie identyfikuje pojęcia wewnątrzwspólnotowej sprzedaży usług ani eksportu usług, definiując w art. 2 pkt 8 jedynie eksport towarów. W przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym, zastosowanie ma więc wyżej cytowany przepis art. 27 ust. 2 ustawy, w myśl którego w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości. Jednocześnie należy zaznaczyć, że skoro ustawa uzależnia miejsce świadczenia od miejsca położenia nieruchomości, przesądza tym samym o miejscu opodatkowania danej usługi. Tak więc, sprzedaż kontrahentowi z Francji usługi związanej z nieruchomością (zlokalizowaną we Francji), niezależnie od tego czy została wykonana na terytorium Polski czy Francji, nie podlega opodatkowaniu w Polsce lecz we Francji. Niezasadnym jest więc, wystawianie przez Spółkę faktur sprzedaży VAT ze stawką 0%, gdyż usługa nie podlega opodatkowaniu na gruncie polskiej ustawy o podatku od towarów i usług.
Jednocześnie wskazać należy, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez podatnika wniosku. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zakres uprawnień lub obowiązków podatnika.

Dolnośląski Urząd Skarbowy