Na dzień przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków w spółkę cywilną należy sporządzić remanent likwidacyjny, zgod... - Interpretacja - PP 443-66/61/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.05.2004, sygn. PP 443-66/61/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na dzień przekształcenia działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków w spółkę cywilną należy sporządzić remanent likwidacyjny, zgodniez zapisem zawartym w § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów irozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.)
W kwestii ustalenia dochodu z remanentu likwidacyjnego zastosowanie znajduje art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym odosób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 1766 ze zm.).
Stosownie do art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osóbfizycznych, podatek od dochodu z remanentu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % tego dochodu. Podatek jest płatny w terminie zaliczki za ostatnimiesiąc prowadzenia działalności tj. do 20 dnia następnego miesiąca. Wprzypadku wystąpienia dochodu z remanentu likwidacyjnego, do deklaracji PIT-5 złożonej za miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja, należy dołączyć sporządzony i wyceniony spis z natury oraz załącznik PIT-5X.
Należy przy tym zauważyć, że w artykule 24 ust. 3 cyt. ustawy między innymi zapisano, iż nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli m. in. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu do spółki cywilnej składniki majątku objęte remanentem. Skutkiem powyższego wnosząc swoje przedsiębiorstwo w formie wkładu do spółki cywilnej osoba fizyczna nie zapłaci 10 %zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego, o którym mowa w art. 44 ust. 4 ustawy, ze względu na nie wystąpienie dochodu doopodatkowania.
W związku z przekształceniem działalności gospodarczej prowadzonej naimię obojga małżonków w spółkę cywilną i sporządzeniem remanentu na dzień 31.03.2004 r. w deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy PIT-5 za miesiąc marzec 2004 r. każdy z małżonków winien ustalić dochód z uwzględnieniem przedmiotowego remanentu.
Odnosząc się do pytania z zakresu podatku od towarów i usług tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że zgodnie z art. 6a ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają również towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie zostały odprzedane, w przypadku:
- rozwiązania spółki prawa cywilnego lub handlowego nie mającej osobowościprawnej albo
- zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie odrębnych przepisów, do zawiadomienia właściwego organu o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej.
Natomiast zgodnie z art. 6a ust. 4 cyt. wyżej ustawy przepisy ust. 1 i 3 mają zastosowanie do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Opisany w piśmie stan faktyczny polegający na dokonanym przekształceniu podmiotowym z dniem 31.03.2004 r. firmy prowadzonej przez dwojga małżonków w spółkę cywilną obliguje tą firmę do sporządzenia remanentu zapasów towarów i ich opodatkowania zgodnie z cyt. wyżej przepisem. Bez znaczenia w sprawie opodatkowania, na podstawie 6a cyt. ustawy, pozostają podnoszone argumenty w postaci: tożsamości dotychczasowych współ właścicieli (firmy małżeńskiej i spółki cywilnej).
Decydujące znaczenie w przypadku opodatkowania na podstawie art. 6a wyżej wymienionej ustawy ma bowiem forma organizacyjno - prawna prowadzonego przedsiębiorstwa przez osoby fizyczne lub spółki prawa cywilnego lub handlowego nie mające osobowości prawnej. Jednakże art. 6a ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miał zastosowania w przypadku, gdy przed zawiadomieniem właściwego organu o zaprzestaniu wykonywania dotychczasowej działalności gospodarczej osoba fizyczna wniesie swoje przedsiębiorstwo (w formie wkładu) do tworzonej spółki cywilnej i dopiero po tym fakcie zlikwiduje dotychczasową działalność Remanent osoby fizycznej na dzień zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych w tej formie prawnej będzie bowiem miał w takim przypadku wartość zerową.
Ponieważ w opisanym wyżej przypadku wniesienie składników majątku nastąpiło z dniem 1.04.2004 r. tj. już po zawiadomieniu organu podatkowego o zaprzestaniu działalności prowadzonej przez obojga małżonków (VAT-Z złożono w dniu 31.03.2004 r. więc do opisanej sytuacji art. 6a ww. ustawy będzie mieć zastosowanie, a zatem tut. organ podatkowy nie podziela Państwa zdania w zakresie podatku od towarów i usług.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki