Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę wynika, że otrzymała dotacje na utrzymanie mocy produkcyjnych oraz na zakup środków trwałych /podsta... - Interpretacja - US72/RPP1/443-409/04/TM

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 01.09.2004, sygn. US72/RPP1/443-409/04/TM, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę wynika, że otrzymała dotacje na utrzymanie mocy produkcyjnych oraz na zakup środków trwałych /podstawa prawna - Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1993 r. w sprawie określenia organów właściwych do nakładania niektórych obowiązków i zadań niezbędnych na potrzeby obrony państwa oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych zadań i przeprowadzenia kontroli ich realizacji (Dz.U. Nr 39, poz. 331 ze zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przyznawania środków na wspieranie procesu restrukturyzacji przemysłowego potencjału obronnego (Dz.U. Nr 89, poz. 830).

Strona jest zdania, że dotacje te nie powinny być opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Strona jest też zdania, że dotacje te należy uwzględnić przy wyliczaniu wskaźnika proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.

Art 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stwierdza, że podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Przytoczony przepis nakazuje również jako obrót traktować kwoty otrzymanych dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze związanych z dostawą lub świadczeniem usług.

W przypadku Strony otrzymywane dotacje nie są związane bezpośrednio ze świadczonymi usługami, lecz dotyczą utrzymania mocy produkcyjnych i zakupu środków trwałych. Dlatego też nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 90 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust.1. Chodzi tu więc o subwencje (dotacje) otrzymywane przez Stronę na pokrycie niektórych kosztów działalności, a które nie są bezpośrednio związane z dostawą towarów i świadczeniem usług. Jeżeli zatem uzyskiwane przez Stronę subwencje (dotacje) nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29 ust.1 to należy wliczyć je do obrotu uzyskiwanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie