Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku, działając na podstawie uregulowań art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z N... - Interpretacja - US.I/2-443/4/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.05.2004, sygn. US.I/2-443/4/04, Urząd Skarbowy w Przeworsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku, działając na podstawie uregulowań art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wnioskiem złożonym przez B. w sprawie interpretacji przepisów dotyczących podatku od towarów i usług w zakresie terminu powstania obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, przedstawia własne stanowisko w sprawie:

1. Zgodnie z brzmieniem § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) zwalnia się do dnia 31.12.2004 r. z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących podatników sprzedających towary lub usługi wymienione w poz. 1 - 46 załącznika nr 1 do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów ze sprzedaży tych towarów lub usług w obrotach ogółem podatnika z tyt. działalności wymienionej w art. 29 ust. 1 ustawy był większy niż 70 %. Zwolnienie, o którym mowa wyżej traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od końca pierwszego półrocza danego roku, w którym obowiązuje zwolnienie, jeżeli w okresie tego półrocza udział obrotów ze sprzedaży towarów i usług zwolnionych z ewidencjonowania, wymienionych w poz. 1 - 46 załącznika nr 1 do rozporządzenia w obrotach ogółem z tyt. działalności określonej w art. 29 ust. 1 ustawy był równy lub niższy niż 70 %.

Z pisma skierowanego do tut. organu podatkowego wynika i podatnik w okresie do 31.12.2003 r. świadczył usługi wymienione w poz. 40 załącznika nr 1 do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, których obrót przekroczył 70 % ogólnego obrotu podatnika z tyt. sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W związku z powyższym, zdaniem organu podatkowego, podatnik może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących do dnia 31.12.2004 r. w oparciu o § 3 ust. 1 pkt 1ww. rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. W przypadku, gdy udział obrotów zwolnionych z ewidencjonowania w obrocie ogółem na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w okresie pierwszego półrocza będzie równy lub niższy niż 70 % to podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji obrotów przy użyciu kas rejestrujących po upływie dwóch miesięcy, licząc od końca pierwszego półrocza danego roku, w którym obowiązuje zwolnienie. Zwolnienie, o którym mowa wyżej dotyczy sytuacji, gdy wielkość sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych w 2003 r. przekroczyła kwotę 40.000 zł, jak również podatników dla których termin rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy rejestrujących w oparciu o przepisy § 3 ust. 7 rozporządzenia jest wcześniejszy niż wynikający z § 3 ust. 2 rozporządzenia.

2. Poszerzenia działalności gospodarczej przez podatnika, w przypadku, gdy podatnik w poprzednich latach prowadził działalność, której przychody były zwolnione z ewidencjonowania przy użyciu kas rejestrujących nie należy traktować jako rozpoczęcie działalności gospodarczej, o którym mowa w § 4 pkt 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, lecz jako kontynuację prowadzonej działalności gospodarczej.

3. Do kwoty obrotów, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 i ust. 7 oraz § 4 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących należy ująć wszelkie czynności sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych przy założeniu, że sprzedażą jest sprzedaż, o której mowa w art. art. 4 pkt 8 ustawy o VAT.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu złożenia wniosku.

Urząd Skarbowy w Przeworsku