Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 z... - Interpretacja - USI/443-33/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.06.2004, sygn. USI/443-33/04, Urząd Skarbowy w Grudziądzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 z 1997 r., poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 10.05.2004 r. dotyczące przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje.

W złożonym zapytaniu Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny i własne stanowisko. W ramach prowadzonej przez Spółkę działalności dokonywany jest przywóz samochodów do naprawy z krajów Unii europejskiej (głównie Niemiec), będących zarówno własnością osób fizycznych jak również osób prowadzących działalność gospodarczą. Samochody te po naprawie zostają wywiezione z terenu naszego kraju. Usługi te po zmianie przepisów o podatku od towarów i usług po 1 maja 2004r. określone są jako zwolnione i w związku z tym wystawiane będą przez Spółkę faktury z takim określeniem usług. Jednocześnie zdaniem Spółki VAT naliczony z faktur dotyczących zakupów związanych z tymi usługami będzie można odliczyć.

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności dokonuje przywozu samochodów do naprawy z krajów Unii Europejskiej będących zarówno własnością osób fizycznych jak również osób prowadzących działalność gospodarcza. Samochody te po naprawie zostają z terenu kraju wywiezione.

Stosownie do art. 27 ust. 2 pkt 3 lit d) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Z treści art. 28 ust. 8 ustawy o VAT wynika, że w przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju. Przepis art. 28 ust. 7 stanowi, że w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c) i d), świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Z powyższego wynika, że w przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT a usługobiorca podał wykonującemu usługi naprawy samochodów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego (Polski) na którym usługi są wykonywane i po wykonaniu usług naprawy samochody te zostaną wywiezione niezwłocznie nie później jednak niż w terminie 30 dni z terytorium Polski, wówczas usługi te nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, a jedynie w państwie, które wydało nabywcy usługi ten numer. Podatnikiem podatku od towarów i usług od tej usługi jest usługobiorca. W takim przypadku usługodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT.

Należy podkreślić, że dopiero spełnienie łącznie wszystkich wyżej wymienionych przesłanek powoduje, że usługi te nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Natomiast w przypadku, gdy nabywcą usługi jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, nie posiadająca numeru, pod którym jest zidentyfikowana na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej lub po wykonaniu usług naprawy samochodów nie zostaną one wywiezione niezwłocznie nie później jednak niż w terminie 30 dni z terytorium Polski, wówczas usługi te podlegają opodatkowaniu w Polsce. W takim przypadku podatnikiem jest usługodawca i ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Urząd Skarbowy w Grudziądzu