Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na Pani pytanie zawarte w piśmie z dnia 19 kwietnia 2004 r. w zakresie podatku od towa... - Interpretacja - DV-II-443-12/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.05.2004, sygn. DV-II-443-12/04, Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na Pani pytanie zawarte w piśmie z dnia 19 kwietnia 2004 r. w zakresie podatku od towarów i usług - działając zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) -uprzejmie wyjaśnia .

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco:

Podatnik złożył zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług w 1993 roku, kiedy to obowiązywał inny wzór druku zgłoszenia niż ten, o którym mowa w art.9 ust.1ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług, obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r. Przez cały czas Podatnik składał i składa deklaracje VAT-7.

Wątpliwości Pani budzi fakt, czy złożenie zgłoszenia rejestracyjnego przed 1 stycznia 1996 r na innym druku niż wymieniony w art. 9 ust. 1 w/w ustawy o VAT -z dnia 8 stycznia 1993 r. nie pozbawia Pani prawa do zarejestrowania jako podatnika VAT czynnego. Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w Pani piśmie, wyjaśniam co następuje.

Zasady dotyczące rejestracji podatników Ustawodawca określił w przepisach art. 96 - 98, 157 i 158 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 z dnia 5 kwietnia 2004 r., poz. 535)

Zgodnie z art. 157 ustawy podatnicy zarejestrowani na podstawie art. 9 uprzedniej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. na ostatni dzień przed dniem, o którym mowa w art. 176 pkt. 2, czyli siódmy dzień od dnia ogłoszenia ustawy z wyłączeniem podatników wymienionych w art. 5 ust. 2 tej ustawy będą uważani za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT z tym, że podatnicy, który w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 9 ust. 1 uprzedniej ustawy zgłosili, że będą składać deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług, zostaną uznani za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni i automatycznie zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, a pozostali za podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni bez konieczności potwierdzenia tego faktu przez naczelnika urzędu skarbowego.

Powyższe unormowania nie stosuje się jednak:

1)w przypadku, gdy podatnik zgłosił, że będzie składał deklaracje podatkowe, nie składał takiej deklaracji za 6 kolejnych miesięcy lub za 2 kolejne kwartały-poprzedzające ostatni m-c, przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 1 maja 2004 r.

2)w stosunku do zakładów(oddziałów) osoby prawnej, będącej odrębnymi podatnikami w rozumieniu art. 5 ust. 2 uprzedniej ustawy, które w obecnej ustawie nie są już traktowane jako odrębni podatnicy.

Automatycznej rejestracji dla podatku od towarów i usług- jako podatnicy VAT czynni podlegają też podatnicy, którzy złożyli zgłoszenie rejestracyjne przed 1996 r. na formularzu VAT-1 lub VAT-2 i którzy składali przez ostatnie 6 m-cy deklaracje podatkowe.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu zdaniem tut. organu podatkowego nie ma Pani obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku od towarów i usług na druku VAT-R, gdyż zgłoszenia rejestracyjnego dokonała Pani w 1993 roku.

Zatem tut. organ podziela Pani stanowisko w przedmiotowej sprawie.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy