W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 07.05.2004 r., dotyczące "zryczałtowanego zwrotu podatku VAT w przypadku zakupu dokonanego od rolnik... - Interpretacja - PP/443-124/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.06.2004, sygn. PP/443-124/04, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie zawarte w piśmie z dnia 07.05.2004 r., dotyczące "zryczałtowanego zwrotu podatku VAT w przypadku zakupu dokonanego od rolnika ryczałtowego oraz elementów jakie zawiera Faktura VAT RR" Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 115 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych wymienionych w załączniku nr 2 do ww. ustawy wynosi od 1 maja 2004 r. - 5%, natomiast na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług do 30 kwietnia 2008 r. w odniesieniu do sprzedaży przez podatnika produktów które są wymienione w załączniku nr 6 do ustawy o VAT - stawka podatkowa wynosi 3%. Z treści złożonego pisma wynika, że podatnik prowadzi działalność w zakresie skupu trzody chlewnej i bydła, natomiast sprzedaje półtusze wieprzowe i podroby oraz bydło żywe. Produkty rolne nabywa od rolników ryczałtowych. W związku z powyższym Pan jako nabywca produktów rolnych od rolnika ryczałtowego obowiązany jest doliczyć do ceny tych produktów kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku VAT w wysokości 5% ceny netto produktów sprzedawanych przez rolników. Natomiast jeżeli sprzedawane przez Pana półtusze wieprzowe, podroby i bydło żywe wymienione są załączniku nr 6 do wyżej cytowanej ustawy opodatkowane są stawką podatku VAT w wysokości 3%.

Podatnik VAT nabywając produkty rolne od rolnika ryczałtowego ma obowiązek wystawić fakturę dokumentującą zakup tych produktów, oznaczoną jako "Faktura VAT RR". Zgodnie z art. 116 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) "Faktura VAT RR" powinna zawierać co najmniej : 1) imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy, 2) numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy, 3) numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną, 4) datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury, 5) nazwy nabytych produktów rolnych, 6) jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów, 7) cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku, 8) wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku, 9) stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku, 10) kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych, 11) wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego podatku, 12) kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażona cyfrowo i słownie, 13) czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu:"Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług" W związku z powyższym "Faktura VAT RR" wystawiana przez Pana jako nabywcę produktów rolnych winna zawierać wszystkie ww. elementy. Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to stanowisko Pana dotyczące zryczałtowanego zwrotu podatku VAT jest błędne.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu