Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie, w odpowiedzi na pismo z dnia 08 listopada 2004 r., na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 ... - Interpretacja - USVIII/443-82/04/BZ

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.12.2004, sygn. USVIII/443-82/04/BZ, Urząd Skarbowy w Szczytnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie, w odpowiedzi na pismo z dnia 08 listopada 2004 r., na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Spółka zwróciła się z następującym zapytaniem:

  1. czy składki członkowskie wpłacane przez Gminę Miejską S. i innych członków Spółki Wodno-Ściekowej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Do przedmiotowego wniosku Spółka dołączyła Statut Spółki Wodno-Ściekowej ""S."" w S., deklarację Rady Miejskiej w S. z dnia 25.10.1990 r. o przystąpieniu na członka Spółki, wykaz członków Spółki, Porozumienie Nr 2/04 w sprawie przekazania w administrację sieci kanalizacji deszczowej i rowów melioracyjnych na terenie miasta S. oraz Kanału Domowego zawarte w dniu 02.02.2004 r. pomiędzy Gminą Miejską S. a Spółką.

Zgodnie z zawartym porozumieniem Nr 2/04 w dniu 02.02.2004 r. pomiędzy Gminą Miejską S. (Powierzającym) a Spółką Wodno-Ściekową (Administratorem), Spółka przyjmuje w administrację sieć kanalizacji deszczowej i rowów otwartych na terenie miasta S. oraz Kanał Domowy.
Stosownie do uregulowań zawartych w § 5 i § 7 Porozumienia, remonty bieżące i czynności eksploatacyjne związane z utrzymaniem sieci kanalizacji deszczowej i rowów melioracyjnych wykonywane będą systemem gospodarczym, z wykorzystaniem potencjału technicznego Administratora.
Za czynności związane z realizacją niniejszego porozumienia administratorowi nie przysługuje odrębne wynagrodzenie. Czynności te wykonywane będą w ramach corocznych składek członkowskich Powierzającego, wynikających z członkostwa w Spółce Wodno-Ściekowej ""S." w S.

Zgodnie ze Statutem Spółki, celem jej jest ochrona wód powierzchniowych przed zanieczyszczeniem oraz przywrócenie naruszonego środowiska wodnego do stanu właściwego - w granicach jej działania.

Do osiągnięcia celów Spółki służą:

  1. składki i inne świadczenia członków oraz osób i zakładów nie będących członkami
  2. wpływy z majątku i zyski z działalności gospodarczej Spółki,
  3. pomoc udzielana przez Państwo oraz fundacje ekologiczne.

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Z regulacji tej wynika, iż w sytuacji, gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług - otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia.Jeżeli bezpośredni związek pomiędzy dofinansowaniem, a konkretnymi dostawami lub świadczeniami nie występuje, to takie dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu.
Składki członkowskie wnoszone przez członków spółki wodnej, zgodnie z art. 170 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229 ze zm.), przeznaczone są na realizację statutowych zadań spółki, w związku z czym nie występuje bezpośredni związek z konkretnymi dostawami lub świadczeniami.

Wobec powyższego, składki członkowskie nie są obrotem w rozumieniu art. 29 ustawy o VAT i tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dodatkowo, tutejszy organ nadmienia, iż spółki wodne działające na podstawie ustawy - Prawo Wodne, są w świetle art. 164 tej ustawy formami organizacyjnymi, które nie działają w celu osiągnięcia zysku, zrzeszają osoby fizyczne i prawne i mają na celu zaspokojenie wskazanych ustawą potrzeb w dziedzinie gospodarowania wodami. Roboty statutowe, polegające na konserwacji i obsłudze systemów melioracyjnych wykonywane są na rzecz członków spółek wodnych za środki pochodzące ze składek członkowskich.

Czynności te, zdaniem tutejszego organu podatkowego, należy zakwalifikować jako "" usługi świadczone przez organizacje członkowskie gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe)"" oznaczone symbolem PKWiU 91.

Usługi zaliczone do PKWiU 91 zostały wymienione w poz. 10 załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Zgodnie z art. 43 ust. pkt 1 tej ustawy, usługi wymienione w załączniku Nr 4 są zwolnione od podatku VAT.

Z powyższego wynika więc, iż czynności wykonywane przez Spółkę Wodno-Ściekową ""S." na podstawie ustawy Prawo Wodne - w zakresie realizacji celów statutowych w oparciu o składki członkowskie zrzeszonych osób fizycznych bądź prawnych, są zwolnione od podatku VAT.

Należy przy tym nadmienić również, iż usługi świadczone przez Spółkę ""S." działalnością statutową nie korzystają ze zwolnienia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Urząd Skarbowy w Szczytnie