W przypadku świadczenia usług podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług ma określenie miejsca świadczenia danej usł... - Interpretacja - PP.443/148/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.10.2004, sygn. PP.443/148/04, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przypadku świadczenia usług podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług ma określenie miejsca świadczenia danej usługi. Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 tego artykułu i artykułu 28 tej ustawy. Od tej ogólnej zasady regulującej miejsce powstania obowiązku podatkowego przewidziano w ustawie o podatku od towarów i usług szereg odstępstw, w zależności od rodzaju wykonywanej usługi. I tak zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości.
Podatnik zamierza świadczyć usługi budowlane na nieruchomości, która znajduje się na Węgrzech, jako podwykonawca polskiego podatnika. Usługi te będą związane z konkretną nieruchomością - obiekt przemysłowy. Wobec tego, miejscem świadczenia przedmiotowych usług jest miejsce położenia nieruchomości. Oznacza to, że usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, będą podlegać natomiast opodatkowaniu tam, gdzie znajduje się nieruchomość, której dotyczą wyżej wymienione usługi tzn. Węgry.
W przypadku wykonywania usług budowlanych miejscem świadczenia usługi będzie na pewno miejsce położenia nieruchomości. Natomiast kwestię czy usługodawca polski wykonujący usługę poprzez swoich pracowników, czy usługobiorca jest zobowiązany do rozliczenia podatku z takiej transakcji, będą regulowały przepisy podatkowe obowiązujące na Węgrzech. Niektóre kraje Unii Europejskiej wymagają w takim przypadku, aby zagraniczny usługodawca zarejestrował się dla potrzeb VAT i wystawiał faktury zawierające podatek w kraju realizacji usługi, inne natomiast żądają rozliczenia podatku od krajowych nabywców usług budowlanych.
Zatem podatnik świadcząc usługi budowlane związane z nieruchomościami położonymi na Węgrzech, winien zapoznać się z przepisami podatkowymi, które regulują kwestię opodatkowania.
W przedstawionej sytuacji polski podwykonawca świadczy usługę budowlaną na rzecz polskiego podatnika na terenie Węgier. Miejscem świadczenia tej usługi nadal pozostają Węgry, ale nie zachodzi tu import usług. Usługa bowiem jest wykonywana na Węgrzech, ale nie na rzecz podmiotu, który byłby tam zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej. W związku z tym nie ma generalnie możliwości rozliczenia podatku od tej usługi przez nabywcę jako importu usług. W związku z tym polski podwykonawca świadczący usługi na rzecz polskiego podatnika na Węgrzech zasadniczo zobowiązany jest do rejestracji podatkowej na Węgrzech. Musi sam rozliczać podatek od tych czynności. Polski podwykonawca wystawia wtedy polskiemu podatnikowi węgierskie faktury VAT z węgierskim podatkiem. Podatek ten nie podlega odliczeniu w Polsce, bo nie jest podatkiem naliczonym w rozumieniu polskiej ustawy. Następnie polski podatnik sprzedający usługi wykonane przez podwykonawców, a nie przez własnych pracowników, wystawia fakturę VAT węgierskiemu nabywcy usług na takich samych zasadach, jak przy wykonywaniu usług własnym sumptem.
Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w ust. 2 tego artykułu jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Stanowisko podatnika w tej kwestii jest słuszne.

Urząd Skarbowy w Lubinie