W przedmiotowym piśmie Spółka zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące zapytania: - Interpretacja - ZP/443-319/04

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.10.2004, sygn. ZP/443-319/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedmiotowym piśmie Spółka zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące zapytania:

1. Czy kwoty wyrażone w walucie obcej, wykazywane na fakturze wystawianej przez krajowy podmiot gospodarczy dla innego krajowego podmiotu muszą być przeliczane na złote według średniego kursu NBP ogłoszonego na dzień wystawienia faktury, czy też mogą być przeliczane według kursu umownego, ustalonego wspólnie przez oba podmioty?

Wnioskująca informuje, iż w spedycji i transporcie ceny między przewoźnikami i spedycją zwyczajowo podaje się w walucie obcej (najczęściej w EURO), a następnie kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się według średniego kursu NBP z daty załadunku towaru, a nie z daty wystawienia faktury.

Zdaniem Spółki,do przeliczenia w/w cen można stosować kurs umowny, a nie z daty wystawienia faktury.

2. Jaką stawką należy opodatkować usługi transportu międzynarodowego z innego kraju Unii Europejskiej przez terytorium Polski do Rosji? W szczególności, Spółka prosi o udzielenie informacji , czy na fakturze powinny być wykazane trzy odcinki trasy: UE - Polska, teren Polski, granica UE - Rosja i według jakich stawek podatku VAT?

Zdaniem Wnioskującej, usługa transportu międzynarodowego powinna być podzielona na dwa odcinki:

- kraj UE - granica UE (stawka 0%),

- granica UE - Rosja (usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT).

Ustosunkowując się do powyższej kwestii, należy stwierdzić co następuje;

Ad 1.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, sposób przeliczania walut obcych na złotówki w przypadku wystawiania faktur w walutach obcych został uregulowany w § 37 ust. 1 - 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970).

Zgodnie z w/w przepisem, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik jest obowiązany do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (§ 37 ust.2 rozporządzenia).

Stosownie natomiast do ust. 3 § 37, w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Zatem Podatnik nie może przeliczać kwot wyrażonych w walucie obcej wykazanych na fakturze według kursu umownego ustalonego wspólnie przez podmioty biorące udział w transakcji.

Ad 2.

Stosownie do przepisów art. 83 ust. 3 pkt 1 d ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez usługi transportu międzynarodowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lubz miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 w/w, do usług transportu międzynarodowego stosuje stawkę podatku w wysokości 0%.

Miejscem opodatkowania usług transportowych, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy podatkowej, jest co do zasady miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Tak więc przy świadczeniu usług transportu międzynarodowego, opodatkowana będzie jedynie część usługi odbywająca się na terytorium Polski. Pozostała część usługi nie będzie podlegała opodatkowaniu. Należność za transport na fakturze należy więc rozbić na dwie pozycje. Odcinek krajowy opodatkowany jest stawką 0% i jedynie ta część usługi powinna zostać wykazana w deklaracji VAT-7, natomiast usługa na odcinku wykonanym na terytorium UE oraz poza terytorium Wspólnoty nie podlega opodatkowaniu.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu