W dniu 25 października 2004 roku Jednostka złożyła do tutejszego organu wniosek o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatko... - Interpretacja - PP/443-190/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.11.2004, sygn. PP/443-190/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 25 października 2004 roku Jednostka złożyła do tutejszego organu wniosek o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dofinansowania otrzymanego ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na urządzenie i utrzymanie terenów zielonych wokół szkoły.

Zdaniem Jednostki fakt, iż definiując w ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług pojęcie obrotu ustawodawca wskazał, iż jest nim także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług powoduje, że otrzymane przez Szkołę dofinansowanie zwiększa kwotę obrotu uzyskanego 2004 roku.

Działając w trybie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) udziela się informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w powołanym wyżej piśmie.

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Natomiast w myśl ust. 2 tegoż artykułu, w przypadku gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze.

Z przytoczonych przepisów wynika, że wszelkie otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są związane z dostawą lub świadczeniem usług i wchodzą w skład świadczenia należnego od nabywcy, zwiększają obrót podatnika stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Należy podkreślić, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlegają wszystkie otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i dopłaty, a jedynie te, których otrzymanie wpływa bezpośrednio na stosowaną przez podatnika cenę towaru lub usługi. Dofinansowanie bowiem musi być bezpośrednio związane z daną dostawą dokonywaną przez podatnika lub świadczeniem przez niego usług. Opodatkowaniu będzie więc podlegała taka dotacja czy dopłata, która stanowi pokrycie części ceny konkretnego świadczenia, czy rekompensatę wykonania świadczenia po obniżonych cenach.

Jeżeli dofinansowanie służy pokryciu kosztów działalności podatnika, a związek tego dofinansowania ma jedynie pośredni związek ze stosowanymi przez niego cenami, to otrzymane dofinansowanie nie zwiększa podstawy opodatkowania.

Tak więc, w świetle powołanych przepisów, dofinansowanie otrzymane przez Szkołę o którym mowa w złożonym piśmie nie zwiększa podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie otrzymanym przez tut. organ w dniu 25 października 2004 roku i przepisy prawa obowiązujące w dniu jej datowania.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu