Ad. 1. Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ... - Interpretacja - PP 443-161/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.12.2004, sygn. PP 443-161/04, Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ad. 1. Przepis art. 86 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych. Dla ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego istotne jest zatem istnienie związku między zakupami a wykorzystaniem ich do wykonywania czynności opodatkowanych, a nie jaki rodzaj sprzedaży wystąpił w danym okresie rozliczeniowym. Podatek naliczony przy zakupach związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi nie przysługuje takie prawo, jest rozliczany zgodnie z przepisami o częściowym odliczaniu podatku naliczonego. Podatnik zobowiązany jest do wstępnego określenia proporcji na dany rok podatkowy, a następnie po zakończeniu roku podatkowego do skorygowania rozliczenia podatku naliczonego. Wstępne określenie proporcji dokonuje się na podstawie art. 90 i art. 163 ustawy o VAT. Natomiast korekta rozliczenia winna być dokonywana na podstawie art. 91 ustawy o VAT w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. Różnicę pomiędzy wstępnie obliczoną proporcją, a faktycznym udziałem obrotu, w związku z którym przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego, w obrocie ogółem osiągniętym w okresie od 1 maja do 31 grudnia 2004 r., likwiduje się poprzez dokonanie korekty rozliczenia już po zakończeniu roku podatkowego (art. 91 i art. 163 ust. 2 ustawy o VAT).
Ad. 2. Na podstawie przepisu przejściowego korekta kwoty podatku naliczonego za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie (art. 163 ust. 2 ustawy o VAT).
Podatnik wyjaśnia, iż zgodnie z postanowieniem umowy dzierżawy gruntu zawartej na okres od lutego do grudnia 2004 r. dotyczącym ustalenia terminu płatności, zapłata za cały okres dzierżawy nastąpiła w pierwszym miesiącu wydzierżawienia. Wówczas wystawiono fakturę VAT i jako czynność zwolnioną wykazano w deklaracji VAT-7 za miesiąc luty 2004 r.
Zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 4 ustawy o VAT z dnia 8.01.1993 r. obowiązującej do 30.04.2004 r. moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usługi dzierżawy powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. W przypadku, gdy umowa określała jeden termin płatności za cały okres trwania umowy przypadający na miesiąc luty, a dodatkowo cała kwota została zapłacona, obowiązek podatkowy powstał w tym miesiącu i uzyskana należność powiększyła obrót Podatnika w lutym 2004 r. W związku z powyższym przy dokonywaniu korekty rozliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 163 ust. 2 w zw. z art. 91 ustawy o VAT Podatnik nie uwzględnia obrotu zwolnionego wynikającego z umowy dzierżawy gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, objętego obowiązkiem podatkowym poza okresem V-XII 2004 r.

Urząd Skarbowy Wrocław-Śródmieście