Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-1952/04/CIP/08

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.11.2004, sygn. PI/005-1952/04/CIP/08, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik jest radcą prawnym prowadzącym działalność gospodarczą oraz pełniącym funkcję superarbitra w sądzie polubownym rozstrzygającym spory w zakresie umów dzierżawy zawieranych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Wynagrodzenie superarbitra pokrywane jest przez strony sporu, a powołanie następuje na podstawie umowy zlecenia.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Należy zatem zauważyć, iż sam fakt wykonywania pewnych czynności z nakazu władzy, np. sądu nie jest kryterium uznania, że świadczenie nie jest wykonywane w sposób samodzielny.

Oceny zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w odniesieniu do czynności wykonywanych przez arbitra sądowego wyznaczonego przez strony sporu lub sąd należy dokonywać w świetle uregulowań zawartych w art. 15 cyt. ustawy pod kątem kryterium decydującym o uznaniu go za podatnika podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednocześnie w myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego nie wynika jaki jest zakres odpowiedzialności ponoszonej przez arbitra sądu polubownego. Zatem, jeśli z umowy zawieranej przez Podatnika i jego zleceniodawcę jednoznacznie wynika, iż odpowiedzialność za czynności superarbitra wobec osób trzecich ponosi zleceniodawca, usługi świadczone przez Podatnika będą podlegały wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Brak odpowiedzialności po stronie zlecającego będzie przesądzał o opodatkowaniu świadczonych usług podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Fakt, iż arbiter sądu polubownego jest radcą prawnym prowadzącym kancelarię pozostaje bez wpływu na rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie.

Izba Skarbowa w Gdańsku