Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-2235/04/CIP/01

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.12.2004, sygn. PI/005-2235/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik działa na podstawie ustawy z 14 grudnia 1995r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych (Dz. U. Nr 1 z 1996r., poz. 2 ze zm.).

Większość usług świadczonych przez Podatnika (ok. 90 %) jest zwolniona od podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) lub w ogóle nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem (dotyczy to np. dywidend, odsetek bankowych), przy czym świadczenie tych usług stanowi przedmiot działalności statutowej Podatnika.

W związku z prowadzoną działalnością (w tym działalnością statutową), Podatnik przekazuje nieodpłatnie na rzecz swoich kontrahentów oraz członków spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych towary o wartości przekraczającej 50 zł. Towary te dostarczane są uprzednio do Podatnika, a dostawa ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnik wykazuje nieodpłatną dostawę towarów jako czynność opodatkowaną.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez "dostawę towarów", zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawodawca rozumie również m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z analizy przepisów art. 7 ust. 2 i ust. 3 wynika, że nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów w ramach reklamy, mające bezpośredni związek z prowadzoną przez niego działalnością podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa, jeżeli podatek naliczony w związku z nabyciem lub wytworzeniem tych towarów podlegał odliczeniu.

Generalne prawo do odliczenia podatku naliczonego zostało określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z pisma Podatnika, świadczy on usługi w większości zwolnione z podatku od towarów i usług lub usługi nie podlegające ustawie o VAT. Udział usług opodatkowanych podatkiem VAT stanowi 10 % wszystkich usług świadczonych przez Podatnika. W związku z powyższym, w przedstawionym stanie faktycznym będzie miał zastosowanie przepis art.. 90 ustawy o VAT, dotyczący częściowego odliczania podatku naliczonego.

Zgodnie bowiem z art. 90 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W związku z faktem, iż celem przekazywanych przez Podatnika towarów jest reprezentacja i reklama prowadzonej przez niego działalności, w ramach której świadczy on przede wszystkim usługi nie podlegające opodatkowaniu lub zwolnione z podatku VAT, zastosowanie będzie miał przepis art. 90 ust. 2 ustawy o VAT.

Stosownie do w/w przepisu, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Ust. 10 art. 90 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2 - 8:

  1. przekroczyła 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;
  2. nie przekroczyła 2 % - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

W przedmiotowym stanie faktycznym przepis art. 90 ust. 10 nie będzie miał jednak zastosowania, gdyż jak wynika z pisma Podatnika udział usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług we wszystkich usługach świadczonych przez Podatnika (opodatkowanych, zwolnionych i nie podlegających ustawie o VAT) w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej wynosi około 10 %.

Reasumując, w przedmiotowym stanie faktycznym Podatnik może odliczyć podatek naliczony jedynie za pomocą wyliczonej proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT.

Izba Skarbowa w Gdańsku