Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (przędzy) w miesiącu maju br. Sporządzono fakturę wewnętrzną i dokonano obliczenia podatku nale... - Interpretacja - UPO-443/VAT/256/04/EN

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.10.2004, sygn. UPO-443/VAT/256/04/EN, Urząd Skarbowy w Płocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (przędzy) w miesiącu maju br. Sporządzono fakturę wewnętrzną i dokonano obliczenia podatku należnego i naliczonego wg kursu z dnia wystawienia faktury wewnętrznej nabycia. Sporządzono także deklarację VAT-7 za miesiąc maj, gdzie z faktury wewnętrznej ujęto podatek należny i naliczony. W miesiącu wrześniu z powodu reklamacji przędzy dokonano jej zwrotu i otrzymano fakturę korygującą. Ponadto przed dokonaniem zwrotu towaru (przędzy) w miesiącu wrześniu firma zapłaciła zobowiązanie wynikające z wewnnątrzwspólnotowego nabycia towarów i powstała różnica kursowa (średni kurs NBP z daty wystawienia faktury nabycia a kurs bankowy z daty zapłaty). Podatnik prosi o wyjaśnienie jak wyliczyć różnice kursowe i po jakim kursie w sytuacji, gdy po uiszczeniu zobowiązania dewizowego nastąpił zwrot towaru (faktura korygująca).

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Jednak zgodnie z ust. 6 w/w artykułu, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

W myśl art. 31 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, podatnicy są zobowiązani do wystawienia faktury wewnętrznej i wykazania w niej podatku należnego oraz ujęcia jej w rejestrze sprzedaży. Kwota podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, w myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT, stanowi kwotę podatku naliczonego.

Terminy wystawiania faktur określa § 16-18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 971), w sprawie m.in. zasad wystawiania faktur, natomiast § 37 rozporządzenia ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz., 970 ze zm.) w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zawiera zasady prawidłowego przeliczania kwot wykazywanych w walutach obcych na fakturach. W powyższym przepisie postanowiono, że kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, w przypadku nabycia towarów w handlu wewnątrzwspólnotowym, przy wystawieniu faktury wewnętrznej należy dokonać przeliczeń na złote według kursu NBP wyliczonego i ogłoszonego na dzień wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta - pod warunkiem że jest ona wystawiona w terminie. W przypadku zwrotu towaru i otrzymania faktury korygującej należy postąpić analogicznie, tj. przyjąć kurs z daty wystawienia faktury korygującej przez zagranicznego kontrahenta.

W deklaracji podatkowej VAT-7 fakturę wewnętrzną dotyczącą zwrotu towaru należy ująć w pozycjach: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i podatek należny oraz w nabycie towarów i usług pozostałych i podatek naliczony, ze znakiem "minus", w miesiącu wystawienia faktury korygującej.

W związku z tym, że zapłata zobowiązania wynikającego z dokonania transakcji następuje (z reguły) w innym terminie niż jego ustalenie na podstawie otrzymanej faktury i przyjęcia dostawy, sytuacja ta spowoduje wystąpienie różnic kursowych z uwagi na to, że obowiązujący kurs w dacie regulacji zobowiązania najczęściej różni się od kursu przyjętego zobowiązania. Różnice kursowe powstałe przy zapłacie zobowiązania zalicza się do przychodów lub kosztów operacji finansowych. Są to różnice kursowe powstające bieżąco, w ciągu roku obrotowego na zakończenie operacji, czyli tzw. zrealizowane różnice kursowe uwzględniane przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym i tym samym, nie mają żadnego wpływu na podatek VAT.

Urząd Skarbowy w Płocku