Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej użytkuje Pan samochody ciężarowe: marki Merced... - Interpretacja - PP/443-82/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.12.2004, sygn. PP/443-82/2004, Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej użytkuje Pan samochody ciężarowe: marki Mercedes Benz Sprinter 412 numer rej. XXXX o dopuszczalnej ładowności 1099 kg i liczbie miejsc 3 oraz marki Mercedes Benz 814D numer rej. YYYY o dopuszczalnej ładowności 3650 kg i liczbie miejsc 3. Nie posiada Pan dla tych pojazdów świadectwa homologacji ani decyzji zwalniających z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt.3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art.86 ust.3 i 5. Natomiast w wymienionym w zdaniu poprzednim art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT mowa jest o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ = 357kg + n x 68kg,gdzie:DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy. Dopuszczalną ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), określa się na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu poprzednim, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w art. 86 ust.3.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że samochody które Pan użytkuje przekraczają ładowność określoną wg. wzoru zawartego w art. 86 ust. 3 wyżej cyt. ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku. Zatem jeżeli posiadane samochody konstrukcyjnie przeznaczone są wyłącznie do przewozu towarów i wykorzystuje Pan w ramach prowadzonej działalności wówczas ma Pan prawo do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w cenie paliwa wykorzystywanego do tych samochodów.

Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim