Stan faktyczny w sprawie: - Interpretacja - PI/005-1886/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 27.10.2004, sygn. PI/005-1886/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik prowadzi działalność w polegającą na sprzedaży używanych artykułów AGD i RTV stosuje do rozliczenia zasady ogólne jak i szczególne procedury nabycia i dostawy towarów używanych. Podatnik ogranicza kwotę odliczenia podatku naliczonego dotyczącego kosztów ogólnych do procentu jaki w danym miesiącu sprzedaż na faktury VAT-marża mieściła się w sprzedaży ogólnej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wskazano, iż w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Stosownie do treści art. 120 ust. 14 w/w ustawy, podatnik może stosować ogólne zasady opodatkowania do dostaw, do których stosuje się przepisy ust. 10 i 11.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zakres tego prawa został ograniczony przez art. 120 ust. 19 w/w ustawy, gdyż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z ust. 4. Zatem brak możliwości odliczenia podatku naliczonego w przypadku stosowania procedury szczególnej zawężony jest do konkretnych towarów, do których Podatnik stosuje procedurę szczególną.

Podatnikowi przysługuje na zasadach ogólnych prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur kosztowych, gdyż są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, są związane z marżą, o której mowa w art. 120 ust. 4 w/w ustawy, stanowiącą różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca samochodu używanego, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.

Artykuł 90 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jeżeli więc nie wystąpi sprzedaż niepodlegająca opodatkowaniu lub sprzedaż zwolniona od podatku od towarów i usług, wówczas przepisy art. 90 ust. 2 - 10 nie będą miały zastosowania.

Jeżeli zakupy kosztowe (ogólne) ponoszone przez podatnika, wykorzystywane są do prowadzonej działalności gospodarczej, podatnikowi przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi zakupami w zakresie, w jakim wykorzystywane są one do wykonywania czynności opodatkowanych.

Izba Skarbowa w Gdańsku